9 C
Скопје

Ракометниот свет во тага: Почина Алфредо Кинтана

Голманот на Порто, Алфредо Кинтана денеска почина на 32-годишна возраст, потврди португалскиот тим. Кинтана во понеделникот доживеа срцев удар за време на тренингот на својата екипа, лекарите се бореа 45. минути да го реанимираат, по што беше префрлен во болницата „Сао Жоао“ каде беше ставен во индуцирана (вештачка) кома.
„Се надевавме дека оваа порска никогаш нема да ја објавиме: нашиот драг Алфредо Кинтана денеска не напушти. Засекогаш ќе бидеш запаметен како еден од нас. Вистински змеј. Почивај во мир“, напиша Порто на социјалните мрежи.


Алфредо Кинтана беше роден во Хавана, Куба, а од 2014 година беше голман на португалската репрезентација и целата своја професионална кариера ја мина во Порто за кого брани од 2010 година.

Прочитајте и...  И покрај негативата, Кимих верува дека Баерн може да го елиминира ПСЖ!

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар