Ракометарите на Војводина остварија историски успех во Европа

фото: rkv.rs

Српскиот ракометен клуб Војводина го запиша најголемиот успех во историјата на меѓународната сцена, откако се пласираше во полуфиналето на ЕХФ купот.

Војводина успеа да триумфира на гостувањето кај словенечкиот Горење Велење со резултат 30:26 (14:12). Во првиот натпревар Србите минимално беа подобри со 31:30.

Голманот на српската екипа Фран Лучин одбрани два седмерци во одлучувачките моменти од мечот.

Кај стрелците во победничките редови Белорусинот Пуховски беше најефикасен со седум голови.

Ривал на Војводина во полуфиналето од европското клупско натпреварување е подобриот од двомечот Алингсас – Дукла. Алингсас во првите 60 минути беше подобар со 39:33.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот