-6.1 C
Скопје

РАБОТНИЦИТЕ НА ШТРАЈК: Демонстрации пред неколку фабрики во Минск (ВИДЕО)

Во Минкс пред неколку фабрики и седиштето на белорускиот јавен сервис се одвиваат демонстрации,  откако опозицијата повика на генерален штрајк во знак на протест против реизборот на претседателот Александар Лукашенко.

Работниците од другите фабрики се упатија кон производителот на тешки возила МЗКТ каде главниот собир, за да им се придружат на демонстрантите.

„Оди се!“, „Нема да заборавиме, нема да простиме“, извикуваа демонстрантите собрани пред седиштето на МЗКТ.

Демонстрантите, кои мавтаат со бело и црвено опозициско знаме се собраа пред фабриката за тешки возила, каде Лукашенко пристигна денес со хеликоптер за да се сретне со работниците во фабриката МЗКТ, обидувајќи се да го минимизира обемот на протестите и да се осигура дека сите фабрики во земјата функционираат, и покрај повиците на генерален штрајк.

„Ако некој не сака да работи и сака да ја напушти својата работа, вратата е отворена за него“, рече Лукашенко.

Прочитајте и...  РКЕ: Горивата од полноќ поскапуваат за денар до 1,5 денари по литар

Штрајковите во државните компании се сметаат за реална закана за неговото задржување на моќта, бидејќи тие се економската основа на земјата.

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар