28.8 C
Скопје

Tag : демонстрации

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Германската полиција употреби солзавец и палки врз демонстрантите што излегоа на протест против ограничувачките мерки

Слободен печат
Демонстрантите кои денеска излегоа на улиците во Касел за да изразат незадоволство од ограничувачките мерки на германската Влада се судрија со полицијата која против нив...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Аргентинските фанови бараат „правда“ за Диего Марадона

Слободен печат
Аргентинците не мируваат после смртта на Диего Армандо Марадона, еден од најдобрите во историјата на фудбалската игра. Во Буенос Аирес фановите организираа демонстрации пред Обелиск...
Вести Свет Слајдер

ФОТО | Полицијата ги убива демонстрантите: Најмалку четири мртви на протестите во Мјанмар

Слободен печат
Полицијата во Мјанмар денеска отвори оган врз демонстрантите и притоа уби четворица, а рани повеќе луѓе кои протестираа против воениот пуч и апсењето на легално...
Вести Свет Слајдер

ФОТО: Продолжуваат протестите во Барселона, над 100 демонстранти се уапсени

Слободен печат
Протестите во Барселона во знак на поддршка на шпанскиот рапер Пабло Хасел, кој е обвинет за навреда на монархијата и величење на тероризмот, продолжија и...
Вести Свет

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат
Полицијата се судри со демонстрантите за време на денешните протести во Амстердам и Ајндховен, организирани против воведувањето карантин во Холандија. Во Амстердам, силите за спроведување...
Вести Свет Слајдер

ФОТО | Протести во Варшава: Демонстрантите фрлаа снежни топки по полицајците кои се обидуваа да ги растераат

Алек Стојковски
Во Варшава вечерва протестираа Полјачки на повик на штрајкот на жените, антифашистите и земјоделците незадоволни од „локдаунот“ заради пандемијата, притоа фрлајќи со топки снег по...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Еден од демонстрантите на Трамп го помешале со Џеј Кеј од „Џамироквај“

Слободен печат
Џеј Кеј, член на популарната група „Jamiroquai “, се огласи на социјалните мрежи тврдејќи дека тој не е еден од демонстрантите кои синоќа упаднаа во...
Вести Свет Слајдер

Анархија и хаос во Капитол хил: Најтажниот ден во историјата на американската демократија

Слободен печат
Американскиот Конгрес синоќа продолжи со работа на заедничка сесија на законодавците во текот на која членови на Преставничкиот дом и на Сенатот формално треба да...
Вести Свет

Трамп најави „диви” демонстрации на 6 јануари во Вашингтон

Слободен печат
На денот кога американскиот Конгрес треба да ја потврди изборната победа на Џо Бајден, претседателот во заминување Доналд Трамп најави демонстрации во Вашингтон. Според планот...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Трамп одбива да се откаже од претседателскиот статус: Најави учество на демонстрации!

И.И.
Американскиот претседател Доналд Трамп денес изјави дека ќе присуствува на протестите во Вашингтон, на 6 јануари, што се совпаѓа со ратификувањето на гласовите на Изборниот колеџ во...