Протестен марш во Минск: Полицијата ги спушти штитовите во знак на солидарност со демонстрантите (ВИДЕО)

Припадници на полициските интервентни единици во центарот на Минск ги спуштија штитовите во знак на солидарност со демонстрантите за време на протестот.

Неколку илјади демонстранти се собраа на плоштадот Независност во Минск, барајќи оставка на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, јави ТАСС.

Најголем ентузијазам предизвика белоруската полиција, која ги спушти штитовите пред демонстрантите кои се собраа во близина на зградата на владата во Минск, јавува дописникот на „Спутник“.

Демонстрантите го поздравија потегот на полицијата. Жени пристапуваат кон полицијата, ги гушкаат и им даваат цвеќиња. Многумина се фотографирани со припадници на специјалните сили. Полициските вооружени сили не реагираа на тоа, но се ракуваа со демонстрантите.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Белорусија ги одржа претседателските избори на 9 август, а сегашниот претседател Александар Лукашенко обезбеди нов мандат со 80,08 проценти од гласовите, додека неговиот главен ривал, Светлана Тихановска, доби 10,09 проценти поддршка на гласачите.

Насобраните извикуваа „Света (Светлана Тихановскаја) е наш претседател“, „Полицијата е со народот“, „Пребројте ги гласовите“, „Оди си“.

Дописникот на Спутник јавува дека воената опрема и полициските возила влегуваат на плоштадот Независност.

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Мирен протест се одржува и во Витебск, на кој учествуваат неколку стотици граѓани.

Прочитајте и...  Адвокатот на Јанкиески не е задоволен од пресудата, ќе поднесат жалба

Демонстрантите собраа околу 700 потписи за петиција во која се бара да бидат поништени резултатите од гласањето во Витебск, насилството да биде запрено и уапсените да бидат ослободени.

На насобраните им се обрати градоначалникот на Гродно, кој не сакаше да зборува за легитимноста на изборите, но ги повика демонстрантите мирно да протестираат.

По објавувањето на резултатите од изборите, за кои демонстрантите веруваат и приложуваат докази дека се украдени, во многу градови низ целата земја избувнаа масовни протести и некои ескалираа во брутални судири со полицијата.

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Досега две лица ги загубија животите за време на протестите, а се појавија и снимки од тоа како демонстрантите биле малтретирани од полицијата. 

Нехумани услови и малтретирање: Белоруските власти ги ослободуваат притворените демонстранти (ФОТО)

Денеска претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги негираше извештаите дека избегал од земјата по масовните протести против неговото авторитарно владеење, јави локалната новинска агенција „Белта“.

„Прво на сите, би сакал да им кажам дека сè уште сум жив, и не сум во странство, спротивно на она што го велат нашите националисти. Денеска е 14 август и ние сме тука да разговараме за работата на градежната индустрија”, изјави тој.

Прочитај повеќе

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска