Нехумани услови и малтретирање: Белоруските власти ги ослободуваат притворените демонстранти (ФОТО)

Владата на Белорусија почна да ги ослободува од притвор граѓаните кои изминатите денови ги приведе на демонстрациите против изборната победа на претседателот Александар Лукашенко.

Толпа луѓе ги чека наблиските да бидат ослободени од т.н. казнен камп за демонстранти на протестите против Лукашенко / 13 август 2020, Минск, Белорусија / Фото: EPA-EFE/STRINGER

Според очевидци и снимки што се споделуваат на социјалните медиуми, голем број од ослободените демонстранти имаат видливи повреди. Приведените граѓани тврдат дека биле држани во нехумани услови и биле малтеретирани од полицијата.

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

 

Во повеќедневните протести во Белорусија загинаа најмалку две лица, а над 6.700 луѓе се приведени.

Во меѓувреме белорускиот министер за внатрешни работи Јуриј Карајев им се извини на граѓаните.

– Преземам одговорност и се извинувам за повредувањето на граѓаните, изјави Карајев.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Oбраќање на Заев и Николовски
Демонстрант се гушка со најблиските откако е ослободен од т.н. казнен камп за протестирање / 13 август 2020, Минск, Белорусија / Фото: EPA-EFE/STRINGER

Соработничката на претседателската кандидатка Светлана Тихановскаја, Марија Колесникова упати апел до градоначниците да организираат мирни протести.

– Сите градоначалници во Белорусија на 15 и 16 август би требало да организираат протести во сите градови. Да се слушне гласот на народот и нивното мислење, но на мирен начин, истакна Колесникова.

Демонстрант се поздравува со толпата луѓе кои ги чекаат своите најблиски да излезат од т.н. казнен камп за демонстранти на протестите / 13 август 2020, Минск, Белорусија / Фото: EPA-EFE/STRINGER

 

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

 

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска