15 C
Скопје

Tag : власти

Вести Економија

Италијанските власти го казнија Фејсбук со седум милиони евра

Слободен печат
Италијанските власти го казнија Фејсбук со седум милиони евра за недоволно информирање на корисниците за тоа како би ги користеле своите приватни податоци. „Фејсбук не...
Вести Свет Слајдер

Властите во Мјанмар им се заканија со 20 години затвор на демонстрантите

Слободен печат
Воените власти во Мјанмар денеска ги предупредија демонстрантите дека, доколку им се спротивстават на вооружените сили, им се заканува казна затвор до 20 години. Би-Би-Си...
Вести Свет

Кинеските власти открија „супер преносител“: Патувал низ земјата, држел часови, а заразил повеќе од 100 лица

Слободен печат
Кинеските здравствени власти денеска соопштија дека откриле 102 лица кои биле заразени од „супер преносител“, 45-годишен маж кој патувал во североистокот во земјата и држел...
Вести Свет

Шпанските власти во борбата со коронавирусот ќе се потпрат и на армијата

Слободен печат
Властите во Шпанија објавија дека во борбата против пандемијата на коронавирусот ќе се потпрат и на армијата, чии 2.000 припадници ќе бидат распоредени за да им помогнат на регионалните власти во...
Вести Свет

Ужас во Германија: Излетал од автомобилот на автопат и извикувал „Алаху Акбар“, па дошло до сообраќајна незгода

Слободен печат
Германските власти соопштија дека потенцијален терористички чин предизвикал неколку судири на неколку улици во Берлин, по што настанало привремено прекинување на патниот сообраќај. Според последните...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нехумани услови и малтретирање: Белоруските власти ги ослободуваат притворените демонстранти (ФОТО)

Слободен печат
Владата на Белорусија почна да ги ослободува од притвор граѓаните кои изминатите денови ги приведе на демонстрациите против изборната победа на претседателот Александар Лукашенко. Според...
Вести Свет

Хајко Мас: Белоруските власти под итно да ги ослободат уапсените демонстранти и новинари

Слободен печат
Шефот на германската дипломатија Хајко Мас побара од белоруските власти под итно да ги ослободат уапсените демонстранти и новинари, кои според него „мирно протестираа користејќи...
Вести Свет

„Меѓународен комитет за спасување“ со апел до либиските власти да ги ослобат децата мигранти

Слободен печат
Хуманитарната организација „Меѓународен комитет за спасување” (IRC) ги повика властите во Либија да ослободат повеќе од 200 деца мигранти кои беа пресретнати во Средоземното Mоре...
Вести Свет

На кратко влегол на „ничија земја“ па добил 14 дена карантин

Слободен печат
Австриец ќе мора да помине 14 дена во карантин бидејќи на кратко влегол на ничија земја меѓу Австрија и Германија, од каде германските граничари веднаш...
Вести Свет

Здравствените власти не коментираат: Мистериозно масовно тестирање во Вухан

Слободен печат
Во градот Вухан, кој своевремено беше жариште и центарот на епидемијата со коронавирусот во Кина, ќе се спроведе десетдневно масовно тестирање на нуклеинските киселини (постојат...