Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Кај метро страницата „Грушевка“ во Минск вечерва дојде до инцидент, кога полицајци излетаа од автомобил и припукаа.

Од терасите на околните згради луѓе им викаа на демонстрантите каде да се скријат, а како одговор на тоа специјалните сили на белоруската полиција неколку пати припукаа.

Дел од инцидентот е забележан со приватни камери и споделен на социјалните мрежи.

Четври ден по ред во Белорусија траат протестите поради победата на Александар Лукашенко на претседателските избори. Протестите се одбележани со насилство и полициска репресија, поради што реагираше и ЕУ.

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Комесарот на ОН за човекови права Мишел Башеле ја осуди денеска употребата на сила од страна на власта во Белорусија на мирните протести.

Прочитајте и...  Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Од 9 август во Белорусија се уапсени повеќе од 6.000 лица кои протестираат, незадоволни што Лукашенко го зеде шестиот претседателски мандат.

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат