2 C
Скопје

Прогноза на „Хандбал Планет“: Кое место ќе го освои Македонија на СП?

Традиционално пред секое големо натпреварување, „Хандбал Планет“ ги објавува своите прогнози, околу тоа кои репрезентации се најголеми фаворити за трофејот.

Во овој случај за Светското првенство кое вчера започна во Египет се предвидува конечниот пласман, а тој вели дека Норвешка ќе го освои првото место.

Македонската селекција денеска во Каиро од 20.30 часот ќе го игра првиот дуел со Шведска, истиот ќе го судат Норвежаните Ларс Јорум и Хавард Клевен.

Според „Хандбал Планет“ ќе бидеме рангирани на 21 позиција, значи се очекува да се најдеме во вториот круг, но ништо повеќе од тоа.

„Коцкестите“ би биле сребрени, а во борбата за бронзениот медал Шпанија излегува како победник против Данска, актуелниот бранител на трофејот.

Прочитајте и...  Џудо федерацијата на Македонија објави дека на уапсениот тренер обвинет за силување на малолетнички пред една година му е одземена лиценцата

Конечен пласман СП 2021 Египет:

1. Норвешка
2. Хрватска
3. Шпанија
4. Данска
5. Египет
6. Франција
7. Словенија
8. Германија
9. Португалија
10.Унгарија
11.Катар
12.Белорусија
13.Шведска
14.Аргентина
15.Бразил
16.Исланд
17.Русија (на ова СП под името Руска Ракометна Федерација)
18.Тунис
19.Бахреин
20.Швајцарија
21.Македонија
22.Јапонија
23.Алжир
24.Уругвај
25.Австрија
26.Ангола
27.Полска
28.Чиле
29.Јужна Кореа
30.Зелено’ртски Острови
31.Мароко
32.ДР Конго

Брестовац ги одреди патниците за Египет: Без Борко, Манасков, Георгиевски…

Поврзани вести

Чедомир Јаневски нов тренер на Олимпијакос Никозија!?

Слободен печат

РФМ ја прекина соработката со досегашниот селектор Брестовац

Слободен печат

ВИДЕО: Целата кариера на Коби и секој кош во 37 секунди!

Слободен печат

Три екипи од Серија Б со интерес за Несторовски

Слободен печат

ВИДЕО: Јокиќ ја доби битката против Дончиќ и Далас Маверикс

Слободен печат

Червар: Ова не е неуспех за мене, ова е реалноста

Слободен печат

Остави Коментар