Приведен Милорад Косановиќ, легендарниот српски тренер нападна службено лице

Полицијата на Косановиќ му одреди мерка притвор/Фото:/Принтскрин/Youtube/FK Zvijezda 09

Српскиот тренер Милорад Косановиќ беше приведен во Нови Сад под сомнение дека во четвртокот вербално нападнал комунален инспектор затоа што му напишал казна за непрописно паркирање.

Полицијата на Косановиќ му одреди мерка притвор до 24 часа, по што ќе биде однесен во Прекршочниот суд со пријава за навреда на службено лице при вршење службени дејствија, дознава новосадскиот портал „021.рс“.

Косановиќ наводно бил приведен во дворот помеѓу Радничка 9 и Максим Горки 8 кога комуналниот инспектор пишувал извештаи за неколку непрописно паркирани возила кои биле на зелената површина.

На него се наоѓал и џипот на Милорад Косановиќ, кој потоа вербално го нападнал инспекторот, пишува овој извор.

– Додека продолжуваше со нападите, инспекторот ја повика полициската патрола која дојде по неколку минути и го уапси познатиот тренер – се наведува.

Во својата кариера беше тренер на многу клубови во домашното српско првенство, помеѓу познатите како Црвена звезда..Но, најголемиот успех го постигна во Кина, каде што три пати го освои шампионатот таму, двапати триумфираше во кинескиот Суперкуп и еднаш во кинескиот ФА Куп. Тој беше директор во Војводина кога клубот ја освои својата втора титула државен шампион во 1989 година.

Видео на денот