Принцот и неговите мечиња: Принцот Ендру опседнат со распоредот на неговите плишани играчки, персоналот со посебна обука за тоа

принц ендру
Фото: Принтскрин / ЕПА

Персоналот на принцот Ендру поминувал цел ден обучувајќи се правилно да се грижи за неговата колекција на плишани мечиња. И да, станува збор за годините кога тој веќе бил возрасен.

61-годишниот крал „апсолутно ја обожува“ својата колекција од 72 играчки за гушкање и инсистира на тоа тие да бидат распоредени на неговиот кревет по прецизен редослед секој ден, на голема „забава“ на слугите на Бакингемската палата.

принц ендру
Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Оваа необична посветеност ја откри неговата поранешна слугинка Шарлот Бригс откако се одлучи јавно да проговори, разоткривајќи интригантности за неговиот карактер по контроверзите кои го следат изминатиов период.

„Штом ја добив работата, ми кажаа за кадифените играчки и ми беше објаснето како тој ги сака. Дури имав и еднодневен тренинг. Сè требаше да биде како што треба. Беше толку чудно. На крајот на краиштата, тој беше возрасен човек кој служел на Фокландите. Но, тој апсолутно ги сакаше кадифените и беше многу јасен за тоа како сака да се организирани“, изјави поранешната слугинка на принцот.

принц ендру
Фото: EPA/GEOFF CADDICK

Шарлот морала да „ги разместува“ играчките – од кои повеќето биле облечени како морнари – секој ден и призна дека тоа бил најбизарниот аспект од нејзината работа.

Ноќе, слугинката морала да ги поместува мечињата од креветот, за што секое имало претходно одредено место, при што помалите уредно се ределе во неискористен камин, а другите поставени во подножјето на креветот или на други места во собата – со две омилени на Ендрју седнати на тронови од махагони покрај неговиот кревет.

„Играчките мораа да бидат во одреден редослед на неговиот кревет со четири столбови, од најголемиот назад до најмалиот напред. Сите 72. Секое мораше да биде внимателно поставено. Тие беа старомодни плишани мечиња – оние Штиф – и скоро сите носеа морнарски одела и капи. Ми требаше половина час за да ги организира, – најбизарната работа за која треба да се плати“

играчки
Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

„Потоа пред спиење морав да ги симнам сите мечиња од креветот и да ги распоредам низ собата. Секое од нив имаше одредено место. Помалите моравме да ги ставиме во неискористен камин, повторно по големина, за да изгледаат убаво. Неговите две омилени мечки седеа на два трона од двете страни на креветот. Останатите би седнале во подножјето на креветот на подот“, објасни таа.

Иако Шарлот ја напушти својата работа во 1997 година, се верува дека војводата од Јорк сè уште е специфичен за поставувањето на своите мечиња, иако колекцијата веројатно е намалена во последниве години.

играчка мече
Фото: Profimedia

 

Ламиниран документ им се дава на слугинките за да им укаже како да „постават едно мало кадифено и перниче во свртувањето надолу“ за Ендру и објаснува како тој спие со пет плишани играчки, вклучувајќи два нилски коњи и црн пантер.

„При местење на креветот, поставете го кадифеното мече и перничето до мечето на левата страна со ѓердани на себе“, пишува во водичот.

Во погрешно напишана порака со големи букви, исто така стои: „Не опуштајте го кадифето и перничето!!“

Видео на денот