Претседателот на ФА на Англија поднесе оставка поради „обоените“ фудбалери

epa07349708 Greg Clarke, chairman of Football Association attends the 43rd UEFA Congress in Rome, Italy, 07 February 2019. EPA-EFE/FABIO FRUSTACI

Првиот човек на Фудбалската федерација на Англија, Грег Кларк поднесе оставка поради коментарите кои може да толкуваат како дискриминиторски.

Кларк беше на чело на ФА на Англија речиси четири години и за тоа време имаше доста контроверзни коментари кои многумина ги оквалификуваа како дискриминаторски. Но, последниот коментар го чинеше оставка. Тој ја искористи фразата „обоени фудбалери“.

– Моите неприфатливи зборови беа контрапродуктивни за нашата игра и сите тие кои гледаат, играат, судат и уредуваат. Длабоко сум тажен поради тоа што ја навредив заедницата која моите соработници и јас толку многу сакавме да ја вклучиме – изјави Кларк.

Некои од неговите контроверзни фрази се уште се прераскажуваат како што се „Азијците, црномурестите и останатите малцинства имаат поинакви цели од белците“ или „голмани во женскиот фудбал има се помалку бидејќи жените се плашат дека топката ќе ги удри“.

Видео на денот