ПРЕСМЕТКИ: Продуктивноста, а не партиите, би требала да го одреди минималецот

Највисокото одржливо  ниво на минималната плата во 2024 година е проценето на околу 18.000 денари, пресмета Институтот за економски политики и истражувања „Фајненс тинк“ . Оттаму посочуваат две сценарија: минималец од 17.978 со проектиран раст на просечната плата при брзо заздравување од ковид-19,  или сума од 17.149 денари, при потраен ефент од пандемијата. Но, ако се проектира растот на продуктивноста, според „Фајненс тинк“,минималната плата во 2024 година, би требало да изнесува 16.228 денари. Инаку, од први јули, минималната плата изнесува 14.934 денари.

Во предизборието, СДСМ ветува дека минималната плата до 2024 година, односно до завршување на новиот мандат, ќе изнесува 20.000 денари, а од ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека таа ќе се движи до 60 проценти од медијалната плата во земјава. Државниот завод за статистика не прави пресметки на медијалната плата, а последна што ја направиле од „Фајненс тинк“е за 2017-та и изнесува 19.000 денари.

Прочитајте и...  „Сестрите Прозорови" на театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот" вечерва на „Охридско лето"

Од Организацијата на работодавачи велат дека не треба да се ветува нешто без да постои аргументација, односно дека минималната плата мора да биде пратена со продуктивноста.

Јулското зголемување од 434 денари не е ново усогласување, туку само е одложено спроведување на законските прописи, донесени уште во март. Тоа е направено реално и треба да се пресметува во согласност со законските параметри. Не едобро само да се ветува, бидејќи некој друг тоа треба да го исплаќа ветеното- вели за “Слободен печат”, Ангел Димитров, претседател на Организација на работодавачи.

Минималната плата за јули зголемена за 434 денари

Дел од бизнисмените пак, имаат забелешки и за зголемувањето од речиси 500 денари од 1 јули. Тие сметаат дека тоа ќе предизвика изедначување на примањата на работници со различни квалификации и обем на работа.

Прочитајте и...  За 24 часа регистрирани се 340 прекршоци за неносење маска

Миле Бошков од Бизнис конфедерацијата на Македонија изјави дека растот на минималната плата дополнително ќе  ја зголеми сивата економија, преку исплата на плата во плико, враќање на дел од платата на рака, пријавување на скратено работно време и слично.

Минималната плата во Македонија за прв пат беше законски воведена во 2011 година. Од октомври 2011-та, загарантираниот месечен личен доход беше утврден на 8.050 денари во нето износ, односно 12.265 денари во бруто. За текстилната и кожарската индустрија имаше дополнителен период на прилагодување. Законски минималецот се коригира секоја година – во 2013 изнесуваше 8.050 денари, во 2014 година 8.800 денари, во 2015- 9.590 денари, а во 2016 година 10.080 денари.

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат