Tag : минималец

Вести Економија Слајдер

ФИТР: Запирање на финансирањето на компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени минимални плати од државна помош

Слободен печат
Фондот за иновации и технолошки развој ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени минимални плати од...
Вести Економија Слајдер

УЈП демантира написи во одредени медиуми дека газди украле 10 милиони евра државна помош за исплата на минималец

Слободен печат
Демант од УЈП во врска со написите во одредени медиуми „Околу 10 милиони евра украле газдите од државната помош за исплата на минималец” Управата за...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ПРЕСМЕТКИ: Продуктивноста, а не партиите, би требала да го одреди минималецот

Највисокото одржливо  ниво на минималната плата во 2024 година е проценето на околу 18.000 денари, пресмета Институтот за економски политики и истражувања „Фајненс тинк“ ....
Магазин Магазин слајдер Сцена

Неговата скромност нема да ви дозволи да го препознаете – Познатиот актер со милиони на сметката, летува како да живее од минималец (ФОТО)

Слободен печат
Славниот комичар Адам Сендлер редовно предизвикува позитивност и пријатно расположение како преку своите улоги во филмовите така и со своето опуштено издание во јавноста. Да...
Вести Македонија Слајдер

Ќе одат ли Црвенковски и Иванов на минималец?

Весна Тодоровска
Додека се кратат платите на државните функционери поради битката за справување на заразата со Ковид 19, поранешните претседатели на државата Бранко Црвековски и Ѓорѓе Иванов...
Вести Свет

Португалија ја зголемува минималната плата, секој петти работник на „минималец”

Слободен печат
Португалската Влада денеска го претстави предлогот за зголемување на месечната минимална плата за речиси шест отсто. Доколку предлогот биде усвоен од следната година минималната плата...
Вести Економија

Македонија со највисок минималец во регионот

Слободен печат
Со новото покачување на минималната плата кое помина на вчерашната владина седница, Македонија станува земја со највисок минималец во регионот. Според податоците земјава до сега...