ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Правиме украсни перничиња со Слаѓана Давчева

Слаѓана Давчева од Велес, мајка на две дечиња, времето дома си го разубавуваат со правење на украсни перничиња со помош на стари џемпери.

Слаѓана за читателите на Слободен печат ја споделува постапката на изработка на украсни перничиња.

-Не е некоја филозофија, потребно е само стар џемпер, стари копчиња во различни форми, бои и големина, игла, конец и фантазија. За презентирање на постапката употребивме стар сив џемпер, го исековме на половина, со што добивме само две страни за шиење. Ја сошивме едната страна, а копчињата и полнењето е избор како вие сакате. Потоа, од другата страна сошивме и копчиња за затворање, внатрешни. И тоа е сè. Лесно е, а децата уживаат во оваа креативна забава.

Во продолжение, еве ја постапката низ фотографии.

Прочитајте и...  Филип и Симона се македонските Блејк Шелтон и Гвен Стефани (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заводникот од серијата „Ла Каса де Папел“ е во љубовна врска со Србинката Татјана (ФОТО)

Васко Спасоски

Почина наследничката на јувелирската династија „Булгари“: Киднаперите на син ѝ му го отсекле увото

Слободен печат

Како „обичен смртник“: Португалскиот претседател фотографиран додека чека ред во маркет (ФОТО)

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Слободен печат

Мистериозниот живот на сопругите на јапонските јакузи: Извајани тела и фасцинантни тетоважи (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Несекојдневна акција во Велес: Пожарникарите спасија маченце заглавено на бандера! (ВИДЕО)

Слободен печат.