Tag : препораки

Вести Македонија Слајдер

Седница на Влада: Прво законски измени, па потоа да стапат на сила препораките на Комисијата за заразни болести

Слободен печат
Прво измени во Законот за заштита на населението од заразни болести, па потоа прифаќање и спроведување на препораките на Комисијата за заразни болести за задолжително...
Вести Македонија Слајдер

Препорака од ЕК: Зајакнете ги административните и оперативни капацитети за сите видови транспорт

Слободен печат
Северна Македонија е умерено подготвена во областа на транспортот. Остварен е ограничен напредок, но само во однос на поврзаноста. Потребна е зголемена политичка посветеност за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Комисијата предложи, Владата прифати: Забрана за концерти и ди-џеи, музиката до 55 децибели, на маса до четири лица

Слободен печат
Владата на вечерашната седница ги прифати предложените мерки на Комисијата за заразни болести кои предвидуваат забрана за гостување на пејачи и ди-џеи во сите угостителски...
Вести Македонија

Комисијата за заразни болести со препораки: Забрана за гостување на пејачи и ди-џеи, ограничување на музиката и бројот на гости во локалите

Слободен печат
Забрана за гостување на пејачи и ди-џеи во сите угостителски објекти, ограничување на гласноста на музиката до 55 децибели и намалување на бројот на луѓе...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Целосен карантин не е решение, детално „чешлање“ на анкетните прашалници, па препорака на мерки

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче, по вечерашната средба со градоначалнкот на Кочани, Николчо Илијев, најави дека детално ќе се анализираат податоците од анкетните прашалници за...
Вести Македонија Слајдер

Зибери: Имав тешки симптоми на ковид-19, да бидеме со отворени очи, претпазливи и мерките да се почитуваат (ВИДЕО)

Слободен печат
Актуелниот пратеник од редовите на ДУИ и поранешен директор на Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) Скопје, Арбен Зибери за време на гостувањето во емисијата „Клик...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Не знаеме каква есен нè чека, мора да бидеме внимателни особено со децата

Слободен печат
Се спремаме за лоши сценарија со многу пациенти, но се надевам дека луѓето ќе бидат свесни и дека ќе се придржуваат до превентивните мерки, вели...
Вести Македонија

Демократски сојуз: Да се нормализира работата на здравствениот систем

Слободен печат
Демократски сојуз смета дека со почитување на здравствените мерки и препораки треба полека да се нормализира животот во целина. Прво, треба здравствениот систем да започне...
Вести Македонија Слајдер

Секојдневно се бележат над 100 случаи на новозаразени – Се помалку се почитуваат препораките, а бројот на заразени во земјава не се намалува

Слободен печат
Во моментов во земјава се активни 4079 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега починаа 445, а се излекуваа 5145 лица. Вкупно...
Вести Свет Слајдер

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Слободен печат
Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот во помали честички во воздухот може да биде заразен и ја повикаа СЗО да ги промени своите...