Пратениците останаа без „чираците“

Собраниските асистенти од денеска си седат по дома

Oдлуката на ВМРО-ДПМНЕ да не гласа на седницата за потпретседатели, предизвика хаос во Собранието. Од денеска околу 30 асистенти, не дојдоа на работа во парламентот бидејќи на 30 септември им заврши договорот за работа. Со ваквиот чин сите пратенички групи останаа без помошта на своите асистенти, кои претежно се млади луѓе.

Од владејачкот мнозинство, велат дека со вчерашната одлука да не ја подржи одлуката за избор на собраниски потпретседатели, од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го прекршиле договорот на штета на асистентите кои на овие работни места се и по повеќе од 7,-8 години. Со ваквит чин ВМРО-ДПМНЕ кај овие вработени предизвика хаос во нивните семејства бидејќи без месечните прихдои не можат да си ги извршуваат секојдневните обврски, но и да си ги подмируваат секојдневните режиски и банкарски трошоци. Најтешко биле погодени неколу бремени асистентки кои морале да го земат породилното отсуство порано од потребното.

Прочитајте и...  СОС линија: Над 6.000 луѓе побарале помош поради трговија со луѓе во Македонија!

– Со немањето на одлука за избор на собраниски потпретседатели, од кои еден треба да копретседава со претседателот на Комисијата за финансирање и буџет, не може да функицонира буџетскиот совет. Според Законот за Собрание една од обврските на буџетскиот совет е носењето на одлука за асистени по пратенички групи, велат во Коалицијата „Можеме“.

Според Законот за Собрание на секои пет пратеници следува по еден асистент. Со други зборови собраниските асистенти на пратениците се десната рака, или народски кажано тие се „калфите на мајсторите“ бидејќи во обемот на нивната работа спаѓаат неформалните обрски како што се купувањето бурек на пратеникот, па се до официјалните обрски., набавка на материјали за истражување и анализи за настапот на пратенкот од собранската говорница. Во доменот на нивнте обврски спаѓаат и навремено обезбедување административна поддршка на пратенкот но и на сите административни услуги во согласност со протоколите на Собранието. Асистентите имаа и контакт со странки кои бараат средби со пратеникот, но и организирање на прес конференции, односно го одржуваат дневниот ред на нивната работа.

Прочитајте и...  Атентат врз Самуел Пати: Истрага за седум лица меѓу кои и двајца малолетници на возраст од 14 и 15 години

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е дека Собранието нема потреба од пет потпретседатели бидејќи нивното функцонирање ќе предизвикало непотребен трошок.

Од друга страна во собраниското мнозинство велат дека не може да се тера дневна политика со изборот на потпретседателите, како што тоа го прави ВМРО-ДПМНЕ бидејќи овие собраниски функции се потребни за неперечено функцоинрање на парламентот, а не предивикуваат ниту пак некакви големи дополнителни трошоци.

Поврзани вести

ВИДЕО: Од што заболуваат американските дипломати во Русија и Куба? Сè започнува со губење на слухот

Маријана Митровска

Уште еден велешанец ја загуби битката со коронавирусот

Слободен печат

Детали: Волонтерот кој умре на тестирањето на Оксфорд вакцината, примил друга вакцина

Слободен печат

Алиев: Азербејџан презеде контрола над 22 места во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Рамадани: Изјавата на Каракачанов е сериозна, но и апсурдна

Слободен печат

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Слободен печат

Остави Коментар