-5 C
Скопје

Посна супа од грашок која ќе стане вашето ново омилено јадење

За време на Божиќниот пост, многумина „излудуваат“ барајќи идеи за ручек. Факт е дека посната храна може да биде навистина вкусна.

Доколку сакате да внесете нешто ново во вашата исхрана, ви ја препорачуваме оваа супа од грашок. Оваа супа ќе стане вашата нова омилена храна и ќе се сетите да ја припремате и кога ќе прекинат постите.

Состојки:

  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 чешне лук, исецкано
  • ½ кромид, сецкан
  • 200 грама грашок (замрзнат)
  • 2 компири
  • 300мл бујон од зеленчук
  • сол и црн пипер
  • Лист од нане, за декорација

Припрема:

Загрејте го маслото во тенџере на средна температура. Додадете го кромидот и лукот и пржете 3-4 минути, додека не омекнат. Додадете го замрзнатиот грашок, компирот и бујонот од зеленчук и оставете да зоврие. Намалете ја температурата и оставете да врие десетина минути. Откако ќе се свари, сместата ставете ја во блендер доколку сакате да добиете кремаста форма.

Прочитајте и...  Документарец од кој ќе ви замрзне крвта: „Ноќен прогонувач: Лов на сериски убиец“

Зачинете по вкус и послужете во топол сад.

На здравје!

Поврзани вести

ВИДЕО | Атиџе од „Медена земја“ за првпат во 57 години ги дувна роденденските свеќи: Со Сузана Турунџиева ќе слават три дена

СП.

Расколот меѓу Сара Џесика Паркер и Ким Катрал: Каде пукна „тиквата“ меѓу поранeшните колешки

Слободен печат

Шокантно сведоштво на српската ѕвезда: Повеќепати ме силуваше познатиот сопственик на угледното училиште Мирослав Мика Алексиќ, има и други жртви

СП.

Мали трикови во кујната: Спречете го потемнувањето на јаболката

Слободен печат

Нуспојави од вакцината против ковид-19: Што треба да знаете и што да очекувате по примањето на првата и втората доза

Слободен печат

Дневен хороскоп за 17 јануари: Трошите премногу време на неважни работи

Теодора Циклевска

Остави Коментар