Поранешни британски воени началници сметаат дека заклетвата за национална служба на премиерот Сунак е „глупава“

Риши Сунак / Фото: © No10 Crown Copyright / Eyevine / Profimedia

На британските вооружени сили им требаат повеќе пари, а не на необучени тинејџери доброволци, велат поранешните воени лидери и ториевци во нов удар за неиздржливата изборна кампања на конзервативците.

Неколку часа откако беше објавено, изборното ветување на Риши Сунак дека ќе ја врати воената служба за 18-годишници беше уништено од началниците на армијата, како и од поранешен министер за одбрана на конзервативците.

Риши Сунак вети дека ќе воведе задолжителна национална служба со која младите ќе поминат една година во војска или ќе работат волонтерска работа за време на викендите.

Премиерот го удвои предлогот во неделата навечер, велејќи дека шемите за национални услуги во другите земји „покажуваат колку тој е исполнет за младите“.

Но, админот Алан Вест, поранешен началник на поморскиот штаб, рече дека тоа е „глупав“ план што ќе го исцрпи буџетот за одбрана.

„Воодушевен сум ако повеќе млади луѓе станат свесни за одбраната и се вклучени… но оваа идеја во основа е збунувачка“, рече Лорд Вест. „Треба да трошиме повеќе на одбраната и – правејќи го она што тој го сугерира – парите ќе бидат исцицани од одбраната“.

Тој додаде дека Риши Сунак требало да посвети повеќе средства во буџетот за одбрана пред изборите.

Ричард Данат, поранешен началник на Генералштабот, рече дека предлогот е „изборен опортунизам“. „Трошоците за ова би биле значителни во однос на обучувачите и инфраструктурата. Оваа задача не може само да им се наметне на вооружените сили како дополнителна работа“, додаде тој.

Мајкл Портиљо, поранешен министер за одбрана, рече дека објавата може да направи дополнителна штета на репутацијата на ториевците за фискална одговорност.

„Тоа претставува зголемување на јавните расходи и тоа е многу важно, бидејќи ги става конзервативците на задната страна. Затоа што, во целина, конзервативците велат дека имаме јасни планови, ние сме владата. Сега прашајте ги лабуристите како ќе ги најдат дополнителните пари. Но, сега ова го менува сето тоа, бидејќи сега лабуристите можат да кажат дека конзервативците даваат ветувања кои не се финансираат“.

Заветот беше лансиран само два дена откако министерот за одбрана Ендрју Мурисон рече дека владата нема планови за национална служба во „никаков облик“ бидејќи тоа ќе направи повеќе штета отколку корист.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот