3.4 C
Скопје

Tag : војска

Вести Регион

Српскиот воен синдикат добил поплаки од војници кои тврдат дека командантите ги тераат да се вакцинираат

Слободен печат
Воениот синдикат на Србија добил поплаки од извесен број војници кои тврдат дека командантите на нивните единици вршат притисок врз нив да се вакцинираат против Ковид-19. –...
Вести Регион

Косово ќе испраќа војници во мисии заедно со американската војска

И.И.
Собранието на Косово за денеска во 18 часот закажа вонредна седница на која треба да донесе одлука за испраќање на припадници на Безбедносните сили на...
Вести Македонија Слајдер

Реферирање за состојбата со борбената готовност на Армијата пред претседателот Пендаровски

Слободен печат
Во Домот на Армијата во Скопје, пред претседателот и врховен командант на Вооружените сили, Стево Пендаровски денеска, како редовна годишна обврска на началникот на Генералштабот...
Вести Регион

Парламентот гласаше „за“ нов мандат: Турската армија останува во Либија уште 18 месеци

Слободен печат
Турскиот парламент го одобри предлогот за продолжување на мандатот за распоредување на војската во Либија за уште 18 месеци. Додека владејачката Партија на правдата и...
Вести Свет

Американската војска отпушти и суспендира 14 офицери

МИА Агенција
Американската армија отпушти или суспендираше 14 високи офицери и нареди промена на политиката по сеопфатната независна истрага за сексуално вознемирување и насилство во Форт Худ,...
Вести Свет

Над 900 војници се вратија во Сирија по завршувањето на борбите во Нагорно Карабах

Слободен печат
Повеќе од 900 протурски војници од Сирија се вратија во земјата по завршувањето на борбите во Нагорно Карабах, соопшти денеска Сириската опсерваторија за човекови права....
Вести Македонија Слајдер

Одреден број лекари и медицински сестри коишто работеа во полза на војската утре ќе бидат распоредени во клиниките

Слободен печат
Министерството за одбрана чека насоки од Кризниот штаб и од Министерството за здравство за поставување на припадници на АРМ пред болницата во Штип, кај дел...
Вести Свет

Почна масовната вакцинација во Русија: Војската меѓу првите ја прими вакцината „Спутник V“

Слободен печат
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека почнало масовно вакцинирање против коронавирус меѓу припадниците на војската. – Во план е да се вакцинираат повеќе...
Вести Свет

Британија вложува 16,5 милијарди фунти за војската, најголема инвестиција од крајот на Студената војна

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон ќе објави денеска во Парламентот вложување дополнителни 16,5 милијарди фунти за војската во следните четири години, што е најголема инвестиција во...
Вести Свет

Западен Брег: Израелската војска уби палестински напаѓач

И.И.
Израелската војска денеска соопшти дека нејзини припадници убиле Палестинец кој пукал кон војниците во близина на воен пункт на Западниот брег. Во соопштението на армијата...