1.1 C
Скопје

Поранешната ѕвезда на Реал Мадрид прогласи банкрот!

Поранешниот играч на Реал и голема фудбалска надеж Ројстон Дренте (33) прогласи банкрот, пренесуваат холандските медиуми.

Имено, Дренте беше официјално известен од судот во Бреда дека влегол во процес на личен банкрот, што значи дека добива старател (суд) и целиот процес минува низ него.

Така барем некако избегна притисок од доверителите, особено од извршителите. Моментно игра за холандскиот третолигаш Козакен бојс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Royston Ricky Drenthe (@roya2faces)

Дренте во својата кариера смени десетина клубови, од кои најпознат е славниот Реал Мадрид, за кој играше пет години, со две позајмици. Со „кралевите“ успеа да ја освои титулата во „Ла Лига“ во сезоната 2007/08, има и еден трофеј во шпанскиот Суперкуп.

Прочитајте и...  ФОТО | Хаос во Холандија по првиот „полициски час“ од Втората светска војна: Полицијата уапси најмалку 184 лица

Тој исто така ги бранеше боите на Феенорд, Екцелсиор, Херкулес, Евертон, Ридинг, Шефилд, Спарта и уште неколку клубови.

За време на неговата кариера имаше големи и профитабилни договори, но на крајот ја плати цената со луксузен начин на живот и погрешни деловни потези.

Еднаш призна дека изгубил дури 3,5 милиони евра, а во меѓувреме стана рапер и сними неколку спотови.

Поврзани вести

Сити со петарда до врвот на табелата во Премиер лигата

Слободен печат

ВИДЕО: „Дерби дела Мадонина“: Ериксен го однесе Интер во полуфиналето на Купот

Слободен печат

Фантастична партија на Димитријевиќ за триумф на Хувентуд

Слободен печат

ВИДЕО: Жешко е на „Дерби дела Мадонина“: Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч

Слободен печат

ВИДЕО: Алиоски и Лидс подобри од Њукасл

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиште на Барди за триумф на Леванте

Слободен печат

Остави Коментар