Помош од 500 милиони евра за шпанските екипи

Фудбалската федерација на Шпанија (РФЕФ) одлучи да им помогне на екипите кои се натпреваруваат во шпанските лиги.

РФЕФ одлучи да им помогне на фудбалските екипи кои поради пандемијата на коронавирусот западнаа во финансиски проблеми, а одредени екипи може и да банкротираат.

Поради тоа РФЕФ е подготвена да потроши 500 милиони евра за помош на шпанските екипи.

Парите ќе бидат наменети за екипите кои не се во можност да заработуваат од продажба на ТВ правата бидејќи веќе одреден период сите натпреварувања се суспендирани. Рокот за отплата на долгот ќе биде пет години.

РФЕФ има издвоено и дополнителни четири милиони евра и за машките и женските аматерски екипи.

Прочитајте и...  „Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат