13 C
Скопје

Tag : финансиска помош

Вести Свет

 На многу авиокомпании може да им треба нов пакет финансиска помош: Бритиш ервејс ја заврши 2020 година со загуба од 7,4 милијарди евра

Слободен печат
Сопственикот на британската авиокомпанија „Бритиш ервејс” ИАГ соопшти дека ја заврши 2020 година со загуба од 7,43 милијарди евра поради прекинот на патувањата во пандемијата, предупредувајќи дека...
Спорт Фудбал

Бараа помош од државата, а сега прават трансфер од пет милиони евра

Слободен печат
Екипата на Базел е еден од трите клуба во Швајцарија кои се натпреваруваат во Суперлигата и аплицираа за помош од државата поради пандемијата на коронавирусот....
Вести Свет

САД и пандемијата на ковид-19: Милиони Американци до средината на март ќе примаат исплати од вкупно 2.000 долари

Слободен печат
Американците ќе добијат 1.400 долари директна исплата како помош во пандемијата, но „сè уште се дискутира за границата” кои категории на погодени граѓани ќе примат...
Вести Македонија

Угостителите бараат Владата да објави колкава е искористеноста на финансиската помош во секторот

Слободен печат
Владата јавно да ги објави податоците за искористеноста на средствата од финансиската помош во угостителството, како по број на субјекти, така и во апсолутни суми,...
Вести Македонија

Усвоено е дополнувањето на Законот за финансиска поддршка на повеќе категории на граѓани

Слободен печат
Собраниската комисија за финансирање и буџет како матична комисија денеска го усвои дополнувањето на Законот за финансиска поддршка на повеќе категории на граѓани со кое...
Спорт Фудбал

ПСЖ бара помош од држвата за плати за вработените, а на Покетино му дава осум милиони евра годишно

Слободен печат
Тимот на ПСЖ кој е во сопственост на катарското кралско семејство и кој е познат по тоа што не штеди кога станува збор за трансферите...
Вести Македонија

Вечерва се огласи владата: И граѓаните со блокирани сметки ќе ја добијат финансиската помош од 6.000 денари

Слободен печат
И граѓаните со блокирани сметки ќе ја добијат финансиската помош од 6.000 денари, соопштија вечерва од Владата. Ажурираната листа на корисници, потсетуваат, е објавена и...
Вести Економија

Економисти тврдат дека Германија им исплаќа премногу помош на угостителите

Слободен печат
Германија исплаќа десет милијарди долари повеќе отколку што е потребно кон малите бизниси како помош за надминување на коронакризата, се вели во анализата на германскиот...
Вести Скопје Слајдер

Со одлука на Влада: ЈСП „Скопје“ ќе добие 135 милиони денари за справување со ковид-19

Слободен печат
Град Скопје ќе добие 135 милиони денари неповратна финансиска помош од државниот Буџет за годинава за справување со финансиските последици предизвикани поради кризата со коронавирусот...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Утре завршува аплицирањето за помош за плати, а денеска не ни почна

Работодавачите и сметководителите утринава нервозно реагираа откако увидоа дека во „Службен весник“ сѐ уште не се објавени законите со кои треба да се обезбеди основ...