Tag : фудбалски екипи

Спорт Фудбал

Коронавирусот ќе го уништи фудбалот, екипите во минус од дури 14 милијарди долари

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот која го запре фудбалот на три месеци, и ги истера навивачите од трибините, ги чинеше фудбалсите екипи околу 14 милијарди долари, што...
Спорт Фудбал

Францускиот фудбал остана без повеќе од милијарда евра поради коронавирусот

Слободен печат
Екипите од Лига 1 ќе останат без заработка од 605 милиони евра што претставува пад од 22 проценти во однос на прогнозата направена на почетокот...
Спорт Фудбал

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат
Шпанските власти одлучија да ги прописите за рекламирање на компаните кои работат со обложување и на екипите од Ла Лига им е забрането да имаат...
Спорт Фудбал

Црни прогнози: Европските екипи ќе загубат милијарди евра и во новата сезона

Слободен печат
Европските фудбалски екипи очекуваат дека оваа и наредната сезона поради пандемијата на коронавирусот ќе изгубат дури четири милијарди евра, тврди европското здружение на екипите (ЕЦА)....
Спорт Фудбал

Рекордни загуби: Премиерлигашите останаа без 500 милиони фунти, а можат да загубат уште толку

Слободен печат
Премиер лигата се враќа на 17. јуни што претставува мала победа над пандемијата на коронавирусот во земјата каде и премиерот Борис Џонсон беше позитивен на...
Спорт Фудбал

Европскиот фудбал минатата сезона заработил речиси 30 милијарди евра

Слободен печат
Растот и рекордната заработувачка се остварени благодарение на најдобрите пет лиги во Европа, „Лига пет“ кои добија и најголем дел од дополнителните 700 милиони евра...
Спорт Фудбал

Германските бараат фудбалска револуција, сакаат селари кап

Слободен печат
Бундеслигата е првото големо спортско натпреварување кое се врати на големата сцена по двомесечната пауза предизвикана од пандемијата на коронавирусот. Сепак, два месеци без фудбал...
Спорт Фудбал

Германците примораните да го вратат фудбалот, или натпревари или банкрот

Слободен печат
Од денеска по двомесечна пауза, бундеслигата е првата елитна лига која се врати на терените иако до крајот на сезоната ќе се игра пред празни...
Спорт Фудбал

ФФМ во понеделник со екипите од Првата лига ќе одлучува за судбината на сезонава

Слободен печат
Поради наближување на терминот одреден од УЕФА (25. мај 2020.) за конечен став околу натпреварувачката сезона 2019/2020 во Прва МФЛ, Фудбалската федерација на Македонија во...
Спорт Фудбал

Бундеслигашите ќе загубат повеќе од 90 милиони евра поради празните трибини

Слободен печат
Бундеслигата по пауза од два месеци поради пандемијата на коронавирусот наредниот викенд продолжува со фудбалските активности. Но, карантинските мерки за одржување натпревари без публика во...