7 C
Скопје

Почина Натали Делон: Актерката ја загуби битката со туморот

Познатата француска актерка Натали Делон почина денес , во Париз, по долгогодишната и тешка борба со канцерот. Таа почина на 79-годишна возраст.

Нејзиниот син Ентони Делон ја објави оваа тажна вест која ја пренесоа сите светски медиуми.

„Мојата мајка почина утрово во 11 часот во Париз, опкружена со семејството и пријателите“, изјави нејзиниот син Ентони Делон, пренесува „АФП“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anthony Delon (@therealanthonydelon)

Натали е родена како Френсис Кановас во шпанско семејство. Таа е прогласувана за најубава актерка во светот во неколку наврати. Освен богата филмска кариера и режијата на филмови, таа објави и мемоари.

Постои приказна дека актерот Ален Делон бил маѓепсан од нејзината убавина и дека поради неа ја оставил Рои Шнајдер. Тие се запознале кога таа имала 21 година. Се венчале во 1964-та година, а се развеле во 1969-та година. По разводот тие останале во добри односи, а дури и празниците ги поминувале заедно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anthony Delon (@therealanthonydelon)

Познатиот актер Ален Делон минатата година доживеа мозочен удар.

Прочитајте и...  Едномесечно бебе најмладата жртва од ковид-19 во Грција

Покрај Ален, Натали ја доведуваа во врска и со Ричард Бартон и Еди Фишер. Наводно била љубовница и на шестокото момче Стеван Марковиќ, кој бил исклучително љубоморен поради нејзините многубројни врски.

Поврзани вести

ФОТО: Кејт и Камила намуртени ден по интервјуто на Опра Винфри

Слободен печат

Пандемијата е идеално време да се откажете од пушењето

Слободен Печат

Интервју со Хаџиевска: Државата не е подготвена да ги поддржи истражувачите

Јасмина Кантарџиева Димков

Натали Портман непрепознатлива во новата улога во филмот „Thor: Love and Thunder“

Слободен Печат

Д-р Рајчиќ: Сè додека нема вакцини за да стекнеме колективен имунитет, ќе мора да го зајакнуваме личниот  

Ј.К.Д

Поранешната сопруга на Безос се омажи за учител од Сиетл

Слободен Печат

Остави Коментар