Почина легендарниот тренер на Јута џез, Џери Слоун

Поранешниот тренер на „џезерите“ почина на 78-годишна возраст,а веќе четири години се бореше со Паркинсоновата болест.

„Исто како и Стоктон и Мелоун, така и Џери Слоун беше синоним за нашата организација. Многу ќе ни недостасува. Од срце им изразуваме сочуство на неговата сопруга Тами, семејството Слоун и сите кои го познаваа и го сакаа“, стои меѓу другото во соопштението на Јута.


Џери Слоун беше главен тренер на Јута џез од 1988 до 2011 година, а претходно три сезони беше асистент тренер. Пред тоа три години ги предводеше и Чикаго булс, каде како играч помина десет сезони.


Последната сезона како играч ја помина во Балтимор булетс (сегашен Вашингтон визард) и два пати играше на ол стар натпреварите.

Прочитајте и...  Мејведер во ринг против Нурмагомедов, тоа би била најскапата борба во историјата!

Во тренерската кариера оствари 1.233 победи и 803 порази, а со Јута играше во две финалиња, 1997 и 1998 година кога губеше од Чикаго булс.

Поврзани вести

Адеми со два гола го однесе Динамо Загреб во Лигата на Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќе уживаме во дуелот на двајцата најдобри фудбалери на светот

Слободен печат

НБА ќе стартува во јануари, играчите мора да одморат

Слободен печат

УЕФА дозволи враќање на навивачи на стадионите

Слободен печат

Што сакаш на унапредиш во играта? СЕ!

Слободен печат

УЕФА: Најдобрите фудбалери играат во Баерн Минхен, главното признание за Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

ЛШ: Жрепката ги спои Роналдо и Меси, Јувентус и Барселона ќе играат еден против друг

Слободен печат

Лука Дончиќ е суперѕвезда во НБА, неговиот дрес е втор најомилен кај фановите

Слободен печат

Федерер откри кога се враќа на терените

Слободен печат

Леброн си купи нова куќа, цената е права ситница: 37 милиони долари (ВИДЕО)

Слободен печат

Нема приоритети кај Клоп : Сакаме да освоиме се

Слободен печат

Ролан Гарос: Ѓоковиќ ексресно за 83. минути обезбеди пласман во третото коло

Слободен печат