По пресудата, на Твитер профилот на Навални се појавија неколку објави: Путин се плаши од вистината

Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV MANDATORY CREDIT

Рускиот суд денеска го прогласи Алексеј Навални, опозицискиот лидер и главниот критичар на претседателот Владимир Путин, за виновен за проневера на пари и го осуди на девет години затвор. Казната ќе треба да ја одлежи во строго обезбедуван затвор. Исто така, му било наредено да плати казна од 1,2 милиони рубљи или околу 10.400 евра.

Навални веќе отслужува затворска казна од 2,5 години за претходна пресуда. Обвинителите тврдат дека тој украл донации во вредност од неколку милиони долари за лична употреба. На профилот на Твитер, кој најверојатно го води негова блиска личност, се појавија десетина објави.

Меѓу другото, Навални е споредуван со лик од филмот „Интерстелар“. Се пишува дека неговиот „лет во вселената трае малку подолго од очекуваното“. „Бродот беше фатен во временска јамка“. Следниот пост раскажува сцена од филмот. „Ако се сеќавате, главните ликови влегуваат во станицата по полетувањето од планетата каде времето тече неколку пати побрзо. 23 години, четири месеци и осум дена‘“.

„Путин се плаши од вистината, секогаш сум го велел тоа“

Третата од десетте објави вели дека ја отфрлил споредбата затоа што „нема брада или наметка“ и затоа што „сето тоа е глупост“. „Броевите не се важни. Ниту јас, ниту моите другари едноставно нема да чекаме“, пишува во објавата.

Парите од наградата Сахаров, која му ја додели Европскиот парламент, ќе ги искористи за да ја продолжи борбата, пишува на Твитер. „Зборовите имаат моќ. Путин се плаши од вистината, тоа секогаш сум го велел“, се вели во соопштението. Приоритет му се и оние со кои соработувал, пишуваат тие, „борбата против цензурата и изнесувањето на вистината до граѓаните на Русија“. „Кремљ ги уништува медиумите, а ние одговараме со создавање нови“.

„Благодарен сум на сите за нивната поддршка. Луѓе, најдобрата поддршка за мене и другите политички затвореници не се сочувството и добрите зборови, туку делата. Секое дејство против лажливиот режим на Путин. Секое противење на воените злосторници“, деветти се вели во соопштението.

 

Видео на денот