Tag : осуда

Вести Македонија

ЗНМ: Осуда за заканите и навредите врз новинарката Мирослава Бурнс

Слободен печат
Здружението на новинарите на Македонија остро ги осудува заканите и навредите врз новинарката на Слободен печат, Мирослава Бурнс од страна на Ласте Ивановски, вработен во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ССНМ: Остра осуда за онлајн нападите врз новинарката Бурнс

Горан Наумовски
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници најостро ги осудува нападите, навредите и онлајн малтретирање врз новинарката на Слободен печат, Мирослава Бурнс, од страна на...
Вести

ЕУ против одлуката на Трамп за противпешадиски мини

Слободен печат
Европската унија денеска ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да им дозволи на американските трупи да користат противпешадиски мини (ППМ) надвор од Корејскиот...
Вести Свет

Ердоган ја осуди руската анексија на Крим

Слободен печат
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес во Киев ја осуди „руската анексија на Крим“ и вети дека ќе го поддржи територијалниот интегритет на Украина....
Вести Македонија

Здружението на судии ги осудува нападите врз независноста на судството

Слободен печат
Управниот одбор на Здружението на судиите најостро ги осудува нападите врз независноста на судството и ги повикува надлежните институции да преземат конкретни активности во насока...
Вести Регион

Грчкото МНР ги осудува нападите врз базите во Ирак

Слободен печат
Грција изразува сериозна загриженост за ескалација на насилството во Ирак и ги осудува неодамнешните напади врз базите во Ирак во кои што се силите на...
Вести Македонија

ССНМ со остра осуда за одлуката на Уставниот суд да не им дозволи пристап на медиумските работници

Слободен печат
Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) преку соопштение најостро ја осудуви одлуката на Уставниот суд да не им дозволи на новинарите и...
Вести Македонија

ЗНМ: Го осудуваме односот на вработените во Уставниот суд кон новинарите

Слободен печат
Здружението на новинарите на Македонија го осудува однесувањето на вработените во Уставниот суд, кои според нив на „недозволив и неевропски начин“ ги третирале  новинарските екипи...
Вести Свет

ЗА ЕГЗЕКУЦИЈА НА ПОВЕЌЕ ПОЛИТИЧКИ ПРОТИВНИЦИ: Претседателот на Суринам осуден за убиство

Слободен печат
Воениот суд во Суринам го осуди претседателот Деси Бутерсе за убиство на 20 години затвор поради егзекуција на 15 политички противници во 1982 година по...
Вести Свет

Зградата на ЕП во Стразбур во портокалова боја како знак на осуда на насилството врз жените

Слободен печат
Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените, јавува дописникот...