Tag : алексеј навални

Вести Свет

Лондон смета дека труењето на Навални е дело на руските специјални служби

Слободен печат
Британските власти сметаат дека е речиси сигурно дека труењето на Алексеј Навални го извршиле руските специјални служби. Тоа го изјави министерот за надворешни работи на...
Вести Свет

Курц: Труењето на Навални не треба да се поврзува со гасоводот Северен поток 2

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека не трeба да се поврзува труењето на критичарот на руската власт Алексеј Навални и гасоводот Северен поток 2. –...
Вести Свет Слајдер

Навални се јави од болничката постела: Можев да дишам цел еден ден (ФОТО)

Слободен печат
Рускиот опозиционер Алексеј Навални објави денеска преку Инстаграм порака и своја фотографија наведувајќи дека можел да дише без респиратор цел еден ден, и тоа е...
Вести Свет

Путин во разговор со Макрон: И неосновани и несоодветни се обвинувањата во случајот со Навални

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин, во телефонски разговор со неговиот француски колега Емануел Макрон порача дека обвинувањата во случајот со Алексеј Навални се неосновани и несоодветни,...
Вести Свет

Песков: Обвинувањата за вмешаност во труењето на Навални се неприфатливи

Слободен печат
Кремљ верува дека сите обвинувања за вмешаност на руски официјални лица во случајот со опозицискиот политичар, Алексеј Навални се априори погрешни и неприфатливи, изјави денеска...
Вести Свет

Конте добил ветување: Путин ќе формира истражен одбор за труењето на Навални

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин го известил оти е согласен да формира Комитет за испитување на наводното труење на...
Вести Свет Слајдер

„Шпигел“: Навални е подобар, почна да зборува, а може и да се сети што се случи

Слободен печат
Здравствената состојба на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се подобрува по наводното труење со нервниот агенс „Новичок” и тој повторно може да зборува, пишува денеска...
Вести Свет

Помпео: Има „значителна шанса“ дека зад труењето на Навални стојат високи руски претставници

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео тврди за постоење на, како што вели, „значителна шанса” дека високи руски претставници наредиле труење на критичарот на Кремљ, Алексеј...
Вести Свет

Кремљ: Санкции од САД поради Навални се апсурд

Слободен печат
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска го оцени како апсурден предлогот на САД за составување на т.н. „список Навални” врз чија основа би се вовеле санкции против Русија и истакна дека...
Вести Свет

Захарова со прашања за Хајко Мас: Зошто се даваат политички изјави ако сè уште траат прегледите врз Навални

Слободен печат
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова упати неколку прашања до шефот на германската дипломатија, Хајко Мас поради, како што наведе, одолговлекувањето на...