Пеле му честита на Меси: Заслужено признание

Пеле заедно со Диего Марадона се прогласени за најдобри фудбалери во 20. век/Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле му честиташе на Лионел Меси за освоената рекордна седма „Златна топка“.

„Му честитам на Меси за уште една „Златна топка“. Тоа секако е заслужено признание за талентот кој е без конкуренција“, напиша Пеле на социјалните мрежи.

Меси кој изминатото лето од Барселона се пресели во ПСЖ, вчера по седми пат беше прогласен за најдобар фудбалер на годината во изборот на „Франс фудбал“.

Пеле (81) во својата кариера никогаш не ја освоил оваа нагреада, но ФИФА во 2000 година го прогласи заедно со Диего Марадона за најдобар играч на 20 век.

Видео на денот