Tag : Франс фудбал

Спорт Фудбал

За првпат во историјата без доделување на „Златната топка“

Слободен печат
Престижната награда „Златна топка“ во организација на „Франс фудбал“, која ја добива најдобриот фудбалер на светот, нема да биде доделена оваа година. Главната причина е...
Спорт Фудбал

Голот на Зидан најдобар во историјата на Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Погодокот на Зинедин Зидан од „волеј“ во финалето за Реал Мадрид против Баер Леверкузен во 2002 година беше избран за најубав во историјата на Лигата...
Спорт Фудбал

„Лутиот“ Нојер пред сензационален трансфер!? (ФОТО)

Слободен печат
Планот на Баерн беше 33-годишниот Нојер да биде прв голман, а на својот наследник да му препушти 15 натпревари во текот на натпреварувачката сезона. „Билд“...
Спорт Фудбал

„Франс фудбал“ ја доделува Златната топка секоја година, но само еден фудбалер е добитник на Супер златна топка

Слободен печат
Еминентниот француски магазин „Франс фудбал“ од 1956 година редовно ја доделува Златната топка за најдобриот фудбалер во Европа. Првата награда ја прими Англичанецот, сер Стенли...
Спорт Фудбал

ЌЕ ВИ ГИ РАЗГАЛИ СРЦАТА: Синот на Меси го „украде“ шоуто! (ВИДЕО)

Слободен печат
Лионел Меси оваа вечер во Париз во изборот на „Франс Фудбал“ ја освои рекордната шеста „Златна топка“. Аргентинецот влезе во фудбалската историја и стана првиот...
Спорт Фудбал

Шеста „Златна топка“ за Лионел Меси! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Фудбалерот на Барселона и репрезентативец на Аргентина годинава е добитник на „Златната топка“ во изборот на „Франс Фудбал“. Во неделата прекрасен победнички погодок имаше Лионел...
Спорт Фудбал

Доколку не постоеше фудбалската мафија, мојот син ќе имаше многу повеќе Златни топки

Слободен печат
На почетокот од идниот месец, „Франс фудбал“ ќе ја додели Златната топка на најдобриот фудбалер за 2019 година. Како и во изминатите 10-тина години, се...
Спорт Фудбал

„Франс Фудбал“ го знае добитникот на „Златната топка“!?

Слободен печат
По 16. пат во кариерата на листата главни фаворити за добивање на престижната индивидуална награда се најде и Кристијано Роналдо. Според италијанските медиуми, токму Роналдо...
Спорт Фудбал

Модриќ нема да ја брани титулата, имаме 30 кандидати за „Златната топка“!

Слободен печат
„Франс Фудбал“ ги објави 30 имиња кандидати за годинешната „Златна топка“, најпрестижната награда во светот на фудбалот. Фаворите за освојување на ова признание се Виржил...
Спорт Фудбал

„Франс фудбал“ шокира: Роналдо и Меси во страстен бакнеж

Слободен печат
Двајцата најдобри фудбалери на светот, Кристијано Роналдо и Лионел Меси многупати биле на насловните страници во пишаните и електронските медиуми, но „Франс фудбал“ во последното...