5 C
Скопје

Пандемијата лани остави без работа 17.026 луѓе

Од 11 март кога се прогласи пандемијата до 31. декември 2020 година без работа останале 17.026 луѓе „изброја“ Агенцијата за вработување.

Бројот на невработени, пак, многу повеќе се зголемил  и од почетокот на март до крајот на минатата година во Агенцијата за вработување имало уште 53.708 невработени.

Односно, на крајот од февруари, вкупниот број на евидентирани невработени бил 191.935 невработени, за да на 31. декември 2020 година стане 245.643.

Ваквиот раст на евидентираната невработеност се должи на тоа што дел од оние кои и претходно биле невработени, но не и евидентирани во Агенцијата, во време на пандемија се евидентирале како невработени за да користат финансиска помош од државата за невработени лица.

Прочитајте и...  Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V" во ЕУ

 

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар