Овие два симптоми на коронавирусот сепак се позастапени од останатите: Доколку ги имате, не чекајте ниту секунда!

Истражувачкиот тим заклучи дека овие два симптоми на кронавирусот ги имаат речиси сите заразени.

Досега научивме дека температурата, сувата кашлица, грозницата, губитокот на чувството за мирис и вкус и отежнатото дишење се очигледните симптоми за коронавирусот.

Сепак, не реагира секој организам на ист начин на инфекцијата, па така ниту неговиот одбрамбен механизам не е ист.

Истражувачите од Универзитетот Лид во Велика Британија спроведоа истражување со цел да утврдат кои се најчестите симптоми на коронавирусот.

Резултатите од студијата се објавени на интернет магазинот „PLOS One“.

Истражувачкиот тим извршил анализа на дури 148 одвоени студии од девет земји. Прегледале 24.000 одделни случаи на возрасни лица кои биле позитивни на коронавирусот ширум светот.

Прочитајте и...  Фестивалот ЕГЗИТ и официјално е откажан! (ФОТО)

Податоците откриваат дека дури 78 проценти од случаите имаат грозница, а 57 проценти кашлица.

Температурата и кашлицата ги надвладеале останатите симптоми како што се заморот (31 процент), губитокот на чувството за мирис и вкус (25 проценти) и отежнатото дишење (21 процент).

Секој кој има знаци на температура и кашлица треба да се изолира од остантите и да се тестира на коронавирусот, не чекајте ниту секунда.

Прочитај повеќе

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жешко лето: Гласајте за најсекси бикини на македонската естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова идеја за ова попладне: Кремаста и лесна пилешка салата – Нема да можете да престанете да ја јадете! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Стефан од „Некст тајм“ за ова лето ќе ви препорача: На гравче во Жван, на пливање во Љубаништe! (ФОТО)

Васко Спасоски

Обидете се да ослабете со „Војничка диета“

Слободен печат

Беше една од најпосакуваните актерки во Холивуд, а по турбулентниот брак со Стивен Сегал стана непрепознатлива! (ФОТО)

Слободен Печат

Рамо до рамо со Ирина Шајк: Синот на Елизабет Харли е sвезда на новата модна кампања (ВИДЕО)

Слободен печат