Ова е причината зошто навечер треба да ја држите вратата од спалната соба затворена (ВИДЕО)

Иако постојат бројни причини да спиете со отворена врата, од тоа да го слушнете детето дали плаче или дали крадци ви провалуваат во домот, всушност е и многу опасно да не ја затворате вратата од спаланата соба во текот на ноќта.

Можеби ова во моментов ви се чини како измислена работа, но од американскиот Институт за безбедност и заштита од пожари (FSRI) наведуваа дека во случај на пожар затворената врата ќе ви биде единствената бариера од огинот, димот и смртоносниот јаглерод моноксид.

Пред 40 години просечното време да се побегне од пожат во домот било околу 17 минути. Но бидејќи денес поголемиот дел од мебелот е произведен од лесно запаливи материи, домашните имаат едвај три минути да спасат жива глава, наведуваат од „FSRI“.

Прочитајте и...  Стана мајка на 45 години и целосно се посвети на семејството и здравиот начин на живот: Ева Лонгорија ја одржува витката линија дури и во карантин! (ФОТО)

Со желба да укажат на овој проблем, „FSRI“ направи демонстрација со која покажа дека затварањето на врата може да ви го спаси животот. Тие запалија просторијата во која вратата од едната соба била отворена, а другата затворена.

На крајот на експериментот јасно се гледало дека повеќе шанси да го преживеат пожарот имаат оние кои пред спиење ја затвориле вратата од спалната соба.

FSRI сподели и неколку корисни совети како да се снајдете во ситуација кога пожар ја зафатил вашата куќа.

„Секогаш имајте противпожарни аларми, план за бегство од домот и затворете ја вратата од спалната додека спиете“, советуваа од Институтот

Прочитај повеќе

Раперот Раста ја подбрал поранешната сопруга Ана Николиќ: Мајка си, не смееш да ги затвораш кафеаните! (ФОТО)

Васко Спасоски

ШОК ЗАБРАНИ – Новиот правилник за однесување на грчките плажи целосно ќе го промени начинот на кој летувавме досега

Слободен печат

Игор по Инстаграм драмата објави фотка со Северина: Ова е љубов која не се мери со лајкови (ФОТО)

Слободен печат

Лила Филиповска објави чудна фотографија на Инстаграм, па и порачаа: Избричи си ги рацете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се заканија со тужба од 10 милиони – Телохранителот на најпознатиот брачен пар изнесе приватни детали во јавноста, страстите не се смируваат

Слободен печат

Тамара Тодевска славеше роденден: Погледнете колку години наполни! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Те сакам и го сакам животот кој заедно го живееме“ – Ренди Гербер и Синди Крафорд прославија 22-годишнина од бракот (ФОТО)

Слободен печат

Цеца против Карлеуша на суд: Јас дојдов, таа не, да не се развлекува веќе ова! (ФОТО)

Васко Спасоски

Лепа Брена: Фотографија која ми буди чувства, татко ми Абид – мојата најголема поддршка (ФОТО)

Слободен печат

На Џамбазов му се погоди: Додека тој пее, неговата девојка Илина бруси со брусалица облечена во секси чорапи (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Џенифер Анистон го прогонува и шпионира поранешниот сопруг

Слободен печат

Таа е еден од најпознатите супермодели, а тој еден од најуспешните бизнисмени: Синди Крафорд прослави 22 години од бракот со својот сакан! (ФОТО)

Слободен Печат