6 C
Скопје

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Денеска во вториот дел од Градскиот парк за вљубениците во велосипедизмот, ролерите и скејтбордите, беше пуштен во употреба вториот „памптрак“ велодром. Адреналинската патека се наоѓа близу просториите на Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ и Сточарскиот институт. Ова е втор памптрак изграден во Скопје, а првата патека лани беше отворена пред Олимпискиот базен.

Фото: Општина Карпош

Новиот памптрак полигон зафаќа површина од над 700 квадратни метри и е наменет за деца и возрасни од различни возрасти.

-Младите, но и сите љубители на велосипедизмот ќе имаат можност да спортуваат и да се рекреираат. Продолжува грижата за правилно уредување на јавниот простор и креирање на функционални зони за сите граѓани- напиша на фејсбук градиначалникот на Општина Капрош, Сфетан Богоев.

На територија на Карпош, во вториот (стариот) дел на Градскиот парк се отвори вториот pumptrack во нашиот град. Младите,…

Publiée par Stefan Bogoev sur Lundi 19 octobre 2020

Покрај патеката, реонот во вториот дел од Градскиот парк доби исоодветно осветлување, хортикултурно уредување и фонтана за вода. За поголема пристапност до патеката беше реконструиран и големиот паркинг во непосредна близина.

Прочитајте и...  Тие нам вето, ние ним добра волја
Фото: Општина Карпош

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на отворањето на велодромот му се заблагодари на донаторот за изградбата на патеката.

-Во овие тешки времиња соработката меѓу општествено одговорните компании и институциите може да даде квалитет во уредувањето на отворениот простор каде што граѓаните ќе можат безбедно да се движат, да се рекреираат и да се дружат- нагласи тој.

Поврзани вести

Временска прогноза: Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Слободен печат

Додик до Инцко: Ајде мајсторе да видам како ќе ме смениш

Слободен печат

Кипар воведува највисока цена за тестовите за Ковид-19

Слободен печат

Бугарските историчари во Комисијата инсистираат да не се споменува ништо „македонско“

Слободен печат

Тие нам вето, ние ним добра волја

Соња Христовска Угриновска

Русино прво ќе го направиме санитарна депонија, па потоа ќе го затвориме

Југослава Дуковска

Остави Коментар