Османи: Да се заборави првиот натпревар, одиме на нова победа - Слободен печат

Османи: Да се заборави првиот натпревар, одиме на нова победа

Македонскиот шампион Шкендија утре (17 ч.) го игра реванш натпреварот против естонскиот Номе Калју во рамките на првото квалификациско коло за Лигата на шампионите.
Во првиот натпревар, Шкендија теренската доминација ја круниса со голот од пенал од Агим Ибраими во 81. минута. Иако се наоѓаат пред пласман во второто коло, тренерот Ќатип Османи вели дека ништо не е готово и мора да се оди на победа во реваншот.

– Утре не очекува реваншот со естонски Номе Калју и неделава ги анализиравме грешките што ги направивме. Оптимисти сме и очекуваме утре да поминеме во второто коло. Го имаме тој резултат од 1:0 од првиот меч, но ништо не гарантира тоа. Фудбалот многупати покажал дека знае да донесе изненадување и сега овој меч мора максимално сериозно да го сфатиме. Составот ќе го знам вечерва после тренингот, ама како што стојат работите веројатно е дека 99 проценти ќе биде ист како и на првиот натпревар. Јас пред првиот меч реков дека цел е да дадеме гол и да победиме и таа цел ја остваривме и сега утре мора да атакуваме на победа. Овој резултат од првиот натпревар ни дозволува тактизирање – изјави Османи.

Капитенот на Шкендија, Арменд Алими вети дека неговите соиграчи ќе се прикажат во подобро светло од првиот натпревар.
– Нѐ очекува реваншот со Номе Калју, имаме добар резултат, но не значи дека сѐ е завршено. Знаеме дека доминиравме на првиот меч, имавме посед, добри шанси, ама ни фалеше реализација. Првите мечеви се тешки, но со тек на времето очекувам да бидеме во уште подобра форма и веќе утре да ја поправиме реализацијата. Шансите се на наша страна, ама сѐ ќе биде џабе ако не успееме да победиме или да одиграме барем реми – вели Алими.

Тренерот Османи за утрешниот дуел ќе го има на располагање и засилувањето од Вардар, Бразилецот Фелипе.

– Фелипе е во комбинација за настап. Не е добро физички подготвен, но ќе биде со екипата. Се ќе зависи од резултатот. Може и да го прескокне овој натпревар, па ќе биде во конкуренција за настап во наредната рунда – вели Османи.

Прочитај повеќе

Челси прокоцка триумф против Арсенал, Сити го слави Агуеро (ВИДЕО)

Слободен печат

Со Елмас на теренот е полесно, Наполи го елиминира Лацио во Купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Шведска и го закомпликува пласманот во полуфиналето на Унгарија

Слободен печат

Мурињо е најголем тренер-трошаџија, фрли повеќе од 1.5 милијарди евра за засилувања

Слободен печат

МЗТ Скопје поразен на гостувањето кај Сплит

Слободен печат

КОНКУРЕНЦИЈА НА УФЦ: Полјаците измислија нов брутален спорт, без ракавици и без ограда (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

5 − 4 =

Прочитај повеќе

Рамос по четврти пат ќе стане татко

Слободен печат

Повредите не и можат ништо на Норвешка, падна и Исланд

Слободен печат

Ново име во Градски Парк: Работнички се засили со Питс

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО : Пијани рагбисти претепале тинејџер до смрт (+18)

Слободен печат

Словенците ги задржаа шансите за полуфинале по победата над Португалија

Слободен печат

Баерн си најде десен бек во Мадрид

Слободен печат