Омаж на вечната љубов: Иман со својот прв парфем ја овековечи љубовта кон Дејвид Боуви

иман дејвид боуви
Фото: EPA/PETER FOLEY

Супермоделот Иман го создаде својот прв парфем, а приказната околу мирисот ја посвети како омаж на нејзиниот починат сопруг Дејвид Боуви – „мојата вечна љубов и посветеност кон мојот маж“.

По смртта на нејзиниот сопруг Дејвид Боуви во 2016 година, супермоделот Иман започна исклучиво да го носи својот омилен мирис, мирисот на ветивер од Том Форд. Сега, таа го обработи мирисот на дрвото во нејзиниот деби мирис, „Love Memoir“, во чест на покојната музичка икона.

„Помислив, всушност, дека поминав и го испроцесирав моето оплакување. Не го направив тоа, затоа што се грижев за ќерка ми, која сè уште беше тинејџер кога тој почина“, изјави Иман за процесот по смртта на Боуви од рак пред пет години.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by IMAN (@the_real_iman)

Дури за време на заклучувањата од коронавирусот – што ја смести во куќата на северниот дел на Њујорк што двојката ја изгради заедно – таа конечно се справи со загубата, објаснува таа, и постепено го создаде проектот за парфемот.

„Не можев да избегам. Немаше каде да одам освен низ процесот на тага, а сеќавањата се она што ме одржа“, додаде таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Love Memoir by IMAN (@lovememoir)

Измешан ветивер со ноти на бергамот, роза, француска ванила и црна рибизла, мирисот вклучува референци за целиот распон на врската на Иман со Боуви.

„Еден од мирисите што навистина ми значеше беше бергамот бидејќи ме потсети на Италија. Секоја нота за мене ги евоцира тие спомени и посебни времиња што ги споделувавме“, вели таа потсетувајќи се на нивниот брак и патувањето во Фиренца, Тоскана во 1992 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Love Memoir by IMAN (@lovememoir)

Од друга страна пак, Иман се врати во секојдневниот живот во нејзиниот дом во Њујорк за шишето „Love Memoir“ – килибарна овална со златно капаче – црпејќи инспирација од зајдисонцата што ги гледаше секојдневно, како и од камењата што ги редеше како коњи во градината, како „споменици“ за Боуви.

„Она што ми беше навистина јасно е дека на крајот од нашите денови најважното и најценето нешто што го држиме и ќе нè одржува во текот на остатокот од нашите животи се нашите спомени што сме ги споделиле со нашите најблиски. Мирисот беше навистина почит на мојата љубов – мојата вечна љубов и посветеност на мојот сопруг“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Love Memoir by IMAN (@lovememoir)