„Оле“: Условите во домот на Марадона не биле соодветни, тој не заслужи вакво нешто!

Фото: Принтскрин/Todo Noticias

Диего Армандо Марадона почина пред една недела, на 25 ноември, во изнајмена куќа во Сан Андрес близу Буенос Аирес, Аргентина. Објавени се фотографии од куќата во која ги мина последните денови од неговиот живот..

Аргентинскиот портал „Тодо Нотицијас“ во својата емисија на Јутјуб покажа слики од куќата во која почина славниот фудбалер. Аргентинската јавност беше шокирана од објавувањето на сликите од куќата во која почина Марадона, очекувајќи дека тоа ќе биде во зграда погодна за еден од најголемите фудбалери во историјата.

Особено што Марадона, колку и да живееше луксузно потрошувајќи скоро половина милијарда долари, почина со богатство проценето на 75 милиони долари. Куќата во која ги мина последните денови надвор изгледа убаво и има базен, но тоа не му значеше ништо на сериозно болниот Марадона. Важно за него беше прилагодувањето на куќата кон неговата тешка состојба. Според Аргентинците, тоа било направено многу лошо.

Светскиот фудбалски гигант беше во куќа која не беше на негово ниво, во просторија која беше затворена со плакар од соседна просторија. Аргентинскиот „Оле“ пишува дека просторијата во која починал Марадона не ги исполнувала условите за сместување и престој на тешко болен пациент.

Марадона беше ослободен од болницата на 11 ноември, по операција за субдурален хематом или повреда на мозокот. Тој беше префрлен во неговиот дом, каде што требаше да биде под постојан надзор и медицинска нега, а аргентинските медиуми објавија дека условите таму не биле соодветни за вакво нешто.

Фото: Принтскрин/Todo Noticias

Последните две недели од животот Марадона ги помина во куќа во која немаше соба прилагодена на неговите потреби. Во катната зграда на Марадона, спалните соби се на повисоките катови, а бидејќи тој беше неподвижен, беше во една од собите на приземјето за неговиот престој. Сепак, немаше добри услови за сериозно болен пациент како Марадона.

Тој се наоѓал во климатизирана просторија, лежел во голем кревет, пред кој гледал телевизор од 82 инчи. Покрај креветот имаше стол за масажа, а преку прозорецот беа исцртувани завеси за да не му пречи премногу дневна светлина.

Фото: Принтскрин/Todo Noticias

„Оле“ наведува дека Марадона своите физиолошки потреби ги извршувал во хемиски тоалет, а не во вистински, иако ликите од куќата покажуваат дека има опремена бања.

Истиот извор пишува дека собата на Марадона била „веднаш до кујната“ и дека во просторијата каде лежел славниот фудбалер „секогаш било бучно“. „Оле“ пишува: „Зошто Марадона не изнајми куќа со спална соба и бања на приземје? Имаше доволно пари да го помине остатокот од својот живот во удобен дом за немоќни. Тој не заслужи вакво нешто”.

Теленовелата започнува: Осум жени и 11 деца ќе „војуваат“ за наследството на Марадона тешко 75 милиони евра

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот