Официјално: И Горбок ќе го напушти Вардар

Рускиот интернационалец им се заблагодарува на сите, за сето што го доживеа како искуство. Им се заблагодарува на фановите, како и до Сергеј Самсоненко..

Сергеј Горбок (37) потврди на социјалните мрежи дека си заминува од македонскиот ракометен шампион Вардар.

Рускиот интернационалец им се заблагодарува на сите, за сето што го доживеа како искуство. Им се заблагодарува на фановите, како и до Сергеј Самсоненко за најдобриот ракометен клуб во светот.

Јас сакам да кажам едно големо благодарам до сите што го имам доживеано во овој клуб. Голема благодарност до сите фанови и градот Скопје. Јас сум многу среќен што успеав да запознам многу луѓе и тие станаа мојот живот. И голема благодарност до Сергеј Samsonenko за најдобриот ракометен клуб во светот. Бев среќен да играм во овој клуб со толку прекрасни луѓе. Многу ви благодарам на сите – напиша Горбок на својот Инстаграм профил.

View this post on Instagram

Јас сакам да кажам едно големо благодарам за сите што го имам доживеано во овој клуб. Голема благодарност до сите фанови и градот Скопје. Јас сум многу среќен што успеав да знаат многу луѓе и тие станаа мојот живот. И многу благодарение на Сергеј Samsonenko за најдобар ракометен клуб во светот. Бев среќен да игра во овој клуб со толку прекрасни луѓе. Ви благодариме на сите толку многу💪💪💪👏👏 I want to say a huge thank you to everyone that I have experienced in this club. Many thanks to all the fans and the city of Skopje. I am very happy that I got to know many people and they became my life. And many thanks to Sergey Samsonenko for the best handball club in the world. I was lucky to play in this club with such beautiful people. Thank you all very much💪💪💪🙏🙏🙏

A post shared by Сергей (@gorboksergej) on

Покрај руската, настапуваше претходно и за белоруската репрезентација. Со Вардар успеа лани да ја освои титулата во ракометната Лига на шампионите.

Во неговата кариера беше дел уште од Пик Сегед, Рајн Некар Левен, Чеховски Медведи, Целје, ЗТР Запорожје и Аркатрон Минск.

Веќе е познато дека со „црвено-црните“ се разделија уште Калифа Гедбан (Адемар Леон), Артурс Кугис, Сташ Скубе (Мешков Брест), Данил Шишкарев (Веспрем), Глеб Калараш (Мешков Брест), а во изминатиот период се шпекулираше и трансфер на Жозе Толедо во романската екипа на Баја Маре.

Прочитајте и...  „Златниот“ гол на Чупиќ за прва европска титула на Вардар (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат