13 C
Скопје

Официјално: Ангеловски може да повика 26 фудбалери за Европското првенство

Денеска европската фудбалска куќа информираше дека секоја репрезентација учесник на престојниот континентален собир може да повика 26 фудбалери, наместо 23 како што беше досега.

Оваа одлука УЕФА ја донесе со цел полесно националните селекции да се справат со ризиците од инфекција со ковид-19 и карантин.

Од друга страна, само 23 играчи ќе бидат во записникот за секој поединечен натпревар на ЕВРО, прецизира УЕФА во соопштението за јавноста.

Селекторите мора да го достават својот список до УЕФА од 26 мај до 1 јуни, но помеѓу тој датум и првиот натпревар тие ќе можат слободно да го заменат играчот во случај на „сериозна повреда или болест“, со медицински заверена документација.

Играчите кои биле позитивни на ковид-19 или кои биле прогласени за „блиски контакти“ на позитивно лице тестирано со ковид-19 – и затоа биле во изолација – преку одлука на властите се сметаат за случаи на сериозна болест и затоа може да се замени пред првиот натпревар со одобрение од администрацијата на УЕФА. Исто така, голманите можат да бидат заменети пред секој меч.

Французите предвидуваат, Македонија на ЕП ќе напаѓа со Пандев и Трајковски

Поврзани вести

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Ливерпул не се откажува од Лигата на шампионите

Слободен печат

Беретини и Зверев ќе играат за титулата во Мадрид

Слободен печат

Тухел пресреќен по победата над Сити: Овој тим на Челси одбива да загуби

Слободен печат

Е. Пелистер го совлада Бутел, Кастратовиќ дебитираше со победа на клупата на Пролет

Слободен печат

Сабаленка и се реваншира на Барти и ја освои титулата во Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар