4 C
Скопје

Одлука на градската управа на Сараево за пренамена на средства: Со парите за дочек на Нова година ќе се набават вакцини против ковид-19

Градската управа на Сараево донесе одлука за пренамена на 15.000 евра, средства што беа планирани за церемонии, огномет и прослава на Нова година, за набавка на вакцини против ковид-19.

Покрај огнометот, во Сараево за новогодишната ноќ бил планиран и онлајн концерт, што, сепак, е одложен поради пандемијата, јавува порталот Кликс.ба.

– Најважни се нашите граѓани и нивното здравје и безбедност. Сите мора да се однесуваме одговорно и да се придржуваме кон епидемиолошките мерки додека не пристигне вакцината, порачуваат од Градската управа на главниот град на БиХ.

Од таму апелираат на трпение, на одговорност и на грижа за себе и за блиските и на граѓаните им посакаа да ја минат новогодишната ноќ во кругот на семејство.

Прочитајте и...  Георгиески: На местото на ресторанот „Парк" ќе се гради хотел

Единствената традиција што ќе остане оваа година е посетата на градоначалникот на сите градски служби кои работат на новогодишната ноќ со, секако, почитување на епидемиолошките мерки.

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар