17.8 C
Скопје

Tag : набавка

Хроника

Измамен 72 годишен кумановец за 300 евра за набавка на дрва за огрев

МИА Агенција
Седумдесет и две годишен кумановец, денеска пријавил во полицијата дека бил измамен од лица за сума од 300 евра, соопшти СВР Куманово. Според пријавеното, лицето му понудило...
Ви Препорачуваме Хроника

ОЈО за случајот „Рашковски“: Под истрага се четири лица за набавка на софтвер

Горан Наумовски
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување истражна постапка...
Вести Македонија

Мијалков во Лондон не договарал набавка на опрема за УБК, тврди неговата одбрана

Слободен печат
Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, обвинет во случајот ,,Трезор”, според неговата одбрана, во јули 2010 година во Лондон не договарал набавка на опрема за...
Вести Свет

Курц оптимист: Со милион дози на „Спутник V“, можеме побрзо да се вратиме во нормала

Слободен печат
Австрија во борбата против коронавирусот е се поблиску до склучување договор за набавка на руската вакцина „Спутник V“. На тоа укажува и денешната објава на...
Вести Свет Слајдер

Преговори на релација Виена – Москва: Австрија купува милион дози од вакцината „Спутник V“

Слободен печат
Австрија преговара со Русија за купување на милион дози од вакцината „Спутник V“, која сè уште не е одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА),...
Вести Регион Слајдер

Борисов: Доцнењето на вакцините веќе станува политички проблем

Слободен печат
Видео-конференцијата на Европските народни партии (ЕПП) беше фокусирана на набавката на вакцини и односите на Европската Унија со Турција и со Русија, за кои шефовите...
Вести Регион

Западните соседи најавуваат масовна вакцинација: Албанија потпиша договор со турска фирма за набавка на кинески вакцини

Слободен печат
Албанската Влада потпиша договор со турскиот дистрибутер „Кејмен илач санаји ве тикарет” (Keymen Ilaç Sanayi ve ticaret), преку кој ќе обезбеди вакцини против ковид-19 од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во исчекување на вакцините, низ Балканот кружат емисари и лажни ветувања за набавки

Доцнењето на најавените вакцини во пресрет на имунизацијата против ковид- 19, во земјава создадоа плодна почва на која цутат лаги за начинот на нејзината набавка....
Вести Македонија

Механџиски: Државата не нѝ дозволува, иако можам веднаш да набавам вакцини против ковид-19

Слободен печат
Државата не дозволи на домашните фармации да ги искористат своите конекции за побрзо да обезбедиме вакцини против ковид-19, вели сопственикот на веледрогеријата „Зегин“, Благоја Механџиски....
Вести Регион

Извештај на Ревизорскиот суд во Словенија: Државата е неефикасна во набавката на заштитна опрема

Слободен печат
Владата, министерствата и Агенцијата за стокови резерви во Словенија, иако во вонредни околности, беа неефикасни во набавката на медицинска и лична заштитна опрема (ППЕ) за...