Од понеделник, Словенците можат да изберат која вакцина ќе ја примат

Вакцинација / Фото: Слободен печат / Драган Митрески

Од понеделник, граѓаните на Словенија ќе можат да изберат која вакцина против ковид-19 ќе се вакцинира, најави премиерот Јанез Јанша.

„Клучната цел е да се постигне ваква вакцинација за да се обезбеди имунитет и нормален живот не само во лето, туку и во есен“, рече Јанша, повикувајќи ги граѓаните да се вакцинираат во што поголем број.

Во Словенија, вакцините против мРНК се вакцинираат со Фајзер, АстраЗенека и со Џонсон и Џонцон, но поради поголем интерес за вакцини против мРНА и помала достапност, стапката на вакцинација не беше онаа што првично се очекуваше.

Видео на денот