10 C
Скопје

Од коронавирус почина Сања Илиќ, основачот на групата „Балканика“

Музичарот Александар Сања Илиќ, основачот на групата „Балканика“, почина денес како последица на коронавирусот, откако беше на респиратор. Тој почина на 70 годишна возраст.
Роден е 1951 година во Белград. Негов татко беше композиторот Миодраг Илиќ Бели, додека брат Драган Илиќ кој свири во „Генерација 5“.

Беше  оженет со актерката Злата Петковиќ. Кога имал 12 години ја напишал музиката за текст од Душко Радовиќ која ја изведувал Драган Лаковиќ. На 16 години ја испратил својата композиција „Поет на  мирот“ која ја пееше Лола Новаковиќ , а со која требало да ја претставува Југославија на Евровизија 1968 година. Во 1976 година неговата композиција „Бај,бај,бај“ ја изведе Бисера Велетаниќ на фестивалот во Опатија.

Прочитајте и...  Црни рекорди за Грција: Најголем број на починати и приклучени на апарати

Во својата плодна кариера, Илиќ има напишано околу илјада песни кои ги исполниле познати пејачки имиња како Здравко Чолиќ, Маја Оџаклиевска, Даворин Поповиќ, Габи Новак, Зденка Ковачичек, Дадо Топиќ… Тој е автор на музиката на повеќе театарски престави, филмови и ТВ-серии меѓу кои и познатата „Село гори, баба се чешла“. Автор е и на химната на познатиот белградски фудбалкси клуб „Црвена звезда“.

Дипломирал на Архитектонскиот факултет во Белград 1975 година.

Поврзани вести

Горди и своеглави: Хороскопски знаци кои не сакаат никој да им наредува

Слободен печат

Откриено што бара Канје Вест од Ким Кардашијан во документите за развод

Слободен печат

Пролетен маникир во беж нијанси за префинет изглед

Слободен печат

Шест работи кои создаваат негативна енергија во домот: Оштетени чинии, чевли пред вратата, па дури и стари магазини

Слободен печат

Откриена тајната за најинтригантното кралско пријателство: Што и пишувал принцот Филип во писмата на Дијана?

Слободен печат

Харисон Форд и Бред Пит меѓу водителите на доделувањето на Оскарите

Слободен печат

Остави Коментар