Новата колекција на францускиот бренд Кензо инспирирана од „Медена земја“

Новата колекција на францускиот бренд Кензо беше претставена во склоп на модната недела во Париз како своевидно бегство од сите случувања поврзани со пандемијата на коронавирус.

Присутните уживале на отворено во градина со рози, следејќи ги здравствените протоколи. Сите морале да носат маски и да држат дистанца. Во оваа колекција на Кензо се чувствува искуството на хармоничните и оптимистички аспекти на околината, теми кои се основа на овој бренд.

И оваа колекција влегува во рамките на веќе познатите еколошко свесни проекти на Кензо.

Неговата колекција ја отворија модели кои носеа прикриени костими што наликуваат на пчеларските. А неизбежна беше референцата од нашиот документарен филм „Медена земја“ од каде и бил инспириран самиот дизајнер. 

Прочитајте и...  Лекување заразени со ковид-19 со крвна плазма од оздравени е од мала корист
Instagram

Инспирација е земена од филмот кој го прикажува контрастот помеѓу Атиџе, жената која ги почитува пчелите и зема само половина од медот, а другото го остава на пчелите. Светот, а очигледно и дизајнерот останале со силни импресии од овој филм.

„Тоа е една од најстарите соработки помеѓу човекот и природата“, изјавил дизајнерот Фелипе Оливеира Баптиста кој стои позади овој бренд објаснувајќи дека сликата на македонската пчеларка му се појавила во одличен момент.

Instagram

„Сакав да искажам нешто за кревкоста на ситуацијата во која се наоѓаме. Сите одат кон најниското ниво на ситуацијата обземени од страв и вознемиреност, но ние одиме кон високото: сонуваме за оптимизам и иднина, се враќаме на работите што ни недостасуваа“, изјавил Фелипе.

Прочитајте и...  Ова се можни последици од прекумерна консумација на солена храна!
Instagram

Елементите со кои тој ја дизајнирал оваа колекција се насочени кон опстанокот, интересен е моментот што на секое место каде што требало да седат присутните имало тегличка мед.

Во време кога целиот свет се справува со проблем како што е пандемија, колекцијата на Кензо несомнено дава чувство на самозаштита, враќајќи нѐ кон суштината.

Поврзани вести

Популарната серија „Animaniacs“ се враќа на малите екрани: Стивен Спилберг ги зафаќа актуелните теми во општеството (ВИДЕО)

Слободен Печат

Хју Грант и Никол Кидман во „Слом“

Слободен печат

Лекување заразени со ковид-19 со крвна плазма од оздравени е од мала корист

Слободен печат

Кои хороскопски знаци најтешко кажуваат: „Те сакам“

Слободен печат

Погледнете ги неверојатните уметнички дела на ова талентирано момче! (ВИДЕО)

Слободен Печат

ВИДЕО: Звучи како љубовна песна, но инспирирана е од хорор сцени од концентрационен логор: Морничавата позадина на легендарниот хит

Слободен печат

Остави Коментар