Tag : медена земја

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Љума од „Медена земја“ е во државен карантин: Имам пријатели од поразвиени земји кои се во многу полоши услови од нашите, па не се бунат

Слободен печат.
Минатата ноќ, кинаматографот на престижниот македонски документарец „Медена земја“, Самир Љума сподели на неговиот фесјбук-профил дека и тој е еден од нашите сограѓани кои со...
Вести Македонија

Спасовски им врачи плакета на авторите на „Медена земја“

Слободен печат
Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска се сретна со авторите на филмот „Медена земја”, документарецот кој од премиерата на филмскиот фестивал „Санденс” на 28 јануари...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Котевска и Стефанов: Ќе продолжиме како со „Медена земја“, ќе правиме филмови со кои сакаме да кажеме нешто важно

Слободен печат
Уште од почетоците на снимањето на „Медена земја“ сфативме дека ова ќе донесе голема промена и не знаејќи до каде ќе стигне филмот, самото снимање...
Вести Македонија Некатегоризирано

Македонија ем медена, ем хероинска, кокаинска земја!

Уф како се погоди ова со дрогава! Таман спласна еуфоријата околу Медена земја, (позитивна и негатвна), еве ја Македонија повторно филмски во српската серија „Сенки...
Вести Култура

Загорка Поп-Антоска Андовска: „Медена земја“ створи надеж кај сите нас дека секој што работи чесно и со љубов може да успее

Слободен печат
Вчера, во кафулето „Котур“, се одржа филмска вечер, во организација на центарот „Данаил Станојески“ (академијата за филм „Даста“). Беа прикажани шест филма во продукција на...
Вести Македонија

Спасовски: По седум илјади евра за секој од членовите на „Медена земја“

Слободен печат
Јас, посебно не можам да ги сфаќам сериозно сите изјави и информации кои што доаѓаат од политичките партии, просто поради тоа што имаме предизборен период,...
Вести Култура

Град Скопје ќе додели 600 илјади денари за „Медена земја“

Слободен печат
Градот Скопје ќе додели парична награда во вредност од 600.000 денари за авторската и актерската екипа на документарниот филм „Медена земја“. Оваа одлука ја донесе...
Вести Култура

Најдобриот актер на годинашниве Оскари, Хоакин Феникс е голем фан на Атиџе

Михаило Донев
Хоакин Феникс, кој на доделувањето на Оскарите освои Оскар за најдобар актер за извонредната главна улога во еден од најпопуларните филмови „Џокер“,  е голем фан...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Атиџе: Сакам малку да одморам од интервјуа, имам работа со пчелите

Михаило Донев
На денешната онлајн прес-конференција со екипата на „Медена земја“ на прашањето дали со ова искуство Атиџе се гледа како актерка, таа рече дека повеќе сака...
Вести Култура

Екипата на „Медена земја“: Срамота е да чувствуваме разочарување за тоа што не освоивме Оскар

Михаило Донев
На денешната онлајн прес-конференција со екипата на „Медена земја“ која се уште е во Лос Анџелес по церемонијата на доделување на Оскарите, тие порачаа дека...