Новак Ѓоковиќ: Се извинувам, ова е лекција за мене!

Првиот носител на УС Опен, Новак Ѓоковиќ заработи дисквалификација од УС Опен откакона дуелот со Пабло Карењо Буста со топче погоди линиски судија. 

Ѓоковиќ дисквалификуван од УС Опен! (ВИДЕО)

Откако ја дозна одлуката од организаторот, дека е дисквалификуван и остана без заработка од УС Опен, Ѓоковиќ преку социјалните мрежи се извини за својата постапка и призна дека погрешил.

„Целата ситуација прави да се чувствувам тажно и празно. Проверив како се чувствува судијката и според информациите кои ги добив, таа е добро, му благодарам на Бога. нејзиното име не смеам да го откријам поради зачувување на приватноста. Навистина ми е жал што и направив таков стрес. Не беше намерно. Беше погрешно. Сакам ова непријатно искуство и дисквалификацијата да ги претворам во животна лекција како би можел да продолжам да растам и да се развивам и како тенисер, но пред се како човек. Им се извинувам на организаторите на УС опен. Благодарен сум на тимот и моето семејство и навивачите кои секогаш се со мене. Ви благодарам и навистина ми е жал. Ова беше тежок ден за сите“, напиша Ѓоковиќ на социјалните мрежи.

View this post on Instagram

This whole situation has left me really sad and empty. I checked on the lines person and the tournament told me that thank God she is feeling ok. I‘m extremely sorry to have caused her such stress. So unintended. So wrong. I’m not disclosing her name to respect her privacy. As for the disqualification, I need to go back within and work on my disappointment and turn this all into a lesson for my growth and evolution as a player and human being. I apologize to the @usopen tournament and everyone associated for my behavior. I’m very grateful to my team and family for being my rock support, and my fans for always being there with me. Thank you and I’m so sorry. Cela ova situacija me čini zaista tužnim i praznim. Proverio sam kako se oseća linijski sudija, i prema informacijama koje sam dobio, oseća se dobro, hvala Bogu. Njeno ime ne mogu da otkrijem zbog očuvanja njene privatnosti. Jako mi je žao što sam joj naneo takav stres. Nije bilo namerno. Bilo je pogrešno. Želim da ovo neprijatno iskustvo, diskvalifikaciju sa turnira, pretvorim u važnu životnu lekciju, kako bih nastavio da rastem i razvijam se kao čovek, ali i teniser. Izvinjavam se organizatorima US Opena. Veoma sam zahvalan svom timu i porodici što mi pružaju snažnu podršku, kao i mojim navijačima jer su uvek uz mene. Hvala vam i žao mi je. Bio je ovo težak dan za sve.

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

Мекинро: Новак ќе биде „лошо момче“ до крајот на кариерата

 

 

Прочитајте и...  Тајсон: Секако дека пушев марихуана пред борбата со Рој Џонс!

Поврзани вести

Тајсон: Секако дека пушев марихуана пред борбата со Рој Џонс!

Слободен печат

Маричиќ: Ќе има редовна и динамична проверка на работата на судиите и обвинителите

Лука Андреев

Лига Европа, Трајкоски: Имаме тактика за брзата игра на Словенците!

Слободен печат

Се пролонгира потпишувањето на договорот за сместување на пациентите во приватните болници

Синоним за кошарка, особено во МЗТ, почина Анте Дуковски!

Слободен печат

Почина радиологот Поликсена Стојановска – Ѓоргиевска од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian