17.8 C
Скопје

Николовски како Мицкоски: Преспанскиот договор е штетен, освојување на 2/3 мнозинство би значело промена на Уставот

Александар Николовски на гостувањето во „Утрински бифинг“ на „Слободна ТВ“ го повтори ставот на лидерот на партијата околу Преспанскот договор.

-Она што ние го имаме како став е дека договорот е штетен по однос на македонските национални интерес. Сметаме дека е една голема грешка промената на Уставот на Република Македонија и во таа насока освојување на 2/3 мнозинство би значело промена на Уставот, рече потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ.

Тој ја повтори силната определба на партијата.

-Во таа насока, доколку успееме да стигнеме до таа бројка промената на Уставот останува силна определба на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Николовски.

Николовски за Бишевац: Човек кој што во минатото го критикувал претходното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, а сега е со нас говори за реформата во партијата

 

 

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар