13 C
Скопје

Tag : преспански договор

Ви Препорачуваме Колумни

Идеолошката левица ја создаде македонската држава, десницата конфузно ја релативизира

С.Р.
Вчерашните амандмани со кои се дава поддршка на бугарската позиција кон Северна Македонија само уште еднаш го потврдуваат правилото кое се проткајува низ историјата, левицата...
Вести Македонија Слајдер

Уставен ќе расправа за уставноста на Указот за Договорот од Преспа и за Законот за употреба на јазиците

Слободен печат
Уставниот суд на Република Северна Македонија денеска ќе одржи подготвителна седница за предметите во кои е оспорена уставноста на Указот за Законот за ратификација на...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Етничката припадност во личните карти не е спротивна на Преспанскиот договор

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев вели дека вметнувањето на графа за етничката припадност во личните карти не е спротивна на Преспанскиот договор, ниту пак Грција има задршки...
Вести Македонија Слајдер

Димитров – Кундурос: Преспанскиот договор овозможи зајакнување на соработката, но и сојузништво

Слободен печат
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, денеска имаше прва работна средба со новоименуваниот вонредeн и ополномоштен амбасадор на Грција во Северна...
Вести Македонија

Герапетритис: Грција ќе го почитува Договорот од Преспа

МИА Агенција
Ќе го почитуваме Договорот од Преспа, бидејќи Грција е држава на владеењето на правото и држава со континуитет и со овој став сметам дека апсолутно...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Академик Љупчо Коцарев: „Македонија- геополитичка лабораторија на големите „играчи“ кои тестираат свои „рецепти“ за соживот и стабилизација.

Љубиша Николовски
Во интервју за Слободен печат претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев изнесува неколку провокативни тези за Преспанскиот договор како и за Договорот за добрососедство со Бугарија....
Вести Избори 2020 Слајдер

Ахмети: Охридскиот, Преспанскиот и Договорот со Бугарија црвени линии за постизборно коалицирање

Миа Агенција
Охридскиот, Преспанскиот и Договорот за добрососедство со Бугарија се алфа и омега за мирот, стабилноста и безбедноста во земјава, како и црвените линии штп ДУИ...
Вести Македонија Слајдер

Ќучук: Договорите со Бугарија и Грција се дел од преговарачката рамка за С. Македонија

Слободен печат
Договорите за добрососедство со Бугарија и со Грција се составен дел на преговарачката рамка на ЕК за Северна Македонија и Албанија, изјави бугарскиот европратеник и...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Димитров: Бираме напред или назад, ја приближивме државата кон Европа колку што опозицијата ја имаше оттргнато (ВИДЕО)

Слободен печат
Ако успееме да ја издвоиме европската агенда од домашните дневно политички битки, пред нас може да бидат златни години. За тоа да се случи ќе...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: За кратенките мк или мкд ќе мора да се разговара со Грција, Преспанскиот договор е правно обврзувачки

Слободен печат
На новинарско прашање за тоа дека Генералштабот на грчката армија одбива да потпише договор поради кратенката мкд, Димитров смета дека преку разговор ќе се решаваат...