Tag : преспански договор

Вести Македонија

Кекеновски: ВМРО-ДПМНЕ се соучесници во промената на името, манипулираат со граѓаните дека се загрижени за нивното здравје (ВИДЕО)

Слободен печат
Направивме коалиција која е десно ориентирана. Кога се формираше коалицијата се договоривме да ги застапуваме ставовите кои не поврзуваат, а не оние кои не разликуваат....
Вести Македонија Слајдер

Нимиц: Прашањето за името задираше директно во срцето на идентитетот и националното чувство на безбедност

МИА Агенција
Како нешто најчудно и нелогично го гледаа спорот за името Македонија сите оние кои од страна го набљудуваа или од време на време се информираа...
Вести Македонија Слајдер

ИНТЕРВЈУ со Стојан Андов: Тие што не пишуваат книги, пишуваат тужби

Слободен печат
Првиот претседател на Собранието, Стојан Андов, живата историја на современата македонска политика, зборува за распадот на Југославија, за соработката со Анте Марковиќ, за проблемот со...
Вести Македонија

Николовски како Мицкоски: Преспанскиот договор е штетен, освојување на 2/3 мнозинство би значело промена на Уставот

Слободен печат
Александар Николовски на гостувањето во „Утрински бифинг“ на „Слободна ТВ“ го повтори ставот на лидерот на партијата околу Преспанскот договор. -Она што ние го имаме...
Вести Регион Слајдер

Дендиас без коментар за непочитувањето на Преспанскиот договор

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Дендиас не сака да ги коментира најавите за напуштање на  Преспанскиот договор од најголемата опозициска партија во Македонија, ако дојдат...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Играњето со Преспанскиот може да има висока цена

Слободанка Јовановска
Употребата на официјалното име на земјата и односот кон Преспанскиот договор во кампањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ добива нови форми. Најпрво се најавуваше само негово...
Вести Македонија Слајдер

Руски пари преку Унгарија истурени во македонски медиуми за рушење на Преспанскиот договор

Слободен печат
Словенечкиот интернет портал Нецензурирано (necenzurirano.si) денеска излезе со анализа под наслов „Од каде се милионите за медиумите на СДС и Операција Македонија”, а новинарите Примож...
Вести Македонија Слајдер

Со млади од Македонија и Грција стартува спроведувањето на Преспанскиот договор

Пред стартот на дијалогот „Жан Моне“ во Собранието, спикерот Талат Џафери ќе се сретне со лидерите на двете младински организации, Методија Стојчевски и Бабис Папајоану,...
Вести Македонија

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во интервју за Газета Експрес вели дека ДУИ на следните избори ќе настапи сама, но ги повика албанските опозициски...
Вести Македонија Слајдер

Ревидирање на Преспанскиот договор: Невозможна мисија и политички маркетинг

Весна Тодоровска
По вчерашната расправија на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, „за“ и „против“ Преспанскиот договор, се отвори прашањето, дали тој може да се ревидира. Амбасадорот Ѓорѓи Филипов,...