Незапомнет скандал во Измир: Наместо молитва од повеќе минариња се слушаше песната „Бела чао“ (ВИДЕО)

Портпаролот на владејачката партија, Омер Челик, „остро го осуди“ овој инцидент на Твитер и изјави дека сторителите ќе бидат пронајдени.

Турските власти покренаа истрага денеска во Измир, откако системот преку кој се пуштаат молитви бил хакиран, па така на неколку минариња од џамиите се слушаше  италијанската антифашистичка песна „Бела чао“.

Антифашистичката химна е пуштена вчера попладне наместо повик за молитва, што се емитува пет пати на ден, а за самиот настан сведочи оваа снимка која беше објавена и на социјалните мрежи.

Локалниот огранок на турските власти надлежни за верски работи синоќа на Твитер го потврди овој инцидент и најави отворање на внатрешна истрага и доставување извештај до полицијата.

Обвинителството во Измир отвори истрага за инцидентот, во кој ќе бидат опфатени и корисниците на социјалните мрежи, осомничени за „негирање на верските вредности“.

Прочитајте и...  Тетовци и денес излегоа на протести за покачената цена на струјата

Инцидентот се случил среде Рамазан, муслиманскиот месец на постот, и во моментот кога џамиите се затворени поради пандемијата на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат